Antidepresan Kullananlar Asker Veya Polis Olabilir Mi?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Antidepresan Kullananlar Asker Veya Polis Olabilir Mi?

Antidepresan Kullananlar Asker Veya Polis Olabilir Mi?

Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde çalışacak olan askeri personel, er ve erbaş veya Emniyet Genel Müdürlükleri’nde çalışacak olan polislerin birtakım şartları taşıması gerekir. Sağlık, yaş, boy, kilo vb. nedenler personel alımlarında büyük bir önem teşkil eder. Bedensel sağlığın yanı sıra ruhsal problemler de sağlık muayenelerinde incelenir. Antidepresan kullananlar asker veya polis olabilir ancak birçok faktör bir arada değerlendirilebilir.

Antidepresan Kullananlar Asker Veya Polis Olur Mu?

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü personel alımlarında oldukça seçici ve özenli davranır. Adayların sağlık, eğitim, boy, kilo, suç kaydı vb. birçok alanda sorunsuz olması istenir bu sayede zorlu görevlerde başarılı olunabilir. Fiziksel rahatsızlıkların yanı sıra ruhsal sorunlar da aday alımlarında incelenir ve değerlendirmeye alınır.

Herhangi bir psikolojik rahatsızlık için uzun süre ilaç kullananlar ve halihazırda ilaç kullananların yanı sıra daha önce tedavi olan ve tedavisi devam eden adayların sağlık geçmişleri sistemde gözükmektedir. Subay, astsubay, uzman çavuş, er, erbaş, sözleşmeli er alımlarında psikolojik muayene de yapılır. Aynı zamanda Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlükleri alımları için de bu mevzuat geçerlidir.

Kolluk kuvvetleri, MSB ve Jandarma alımlarında adaylar belirlenen hastanelerde sağlık muayenesinden geçer. Dahiliye, göz, kalp hastalıkları, ortopedi vb. fiziksel rahatsızlıklarla ilgilenen bölümlerin yanı sıra ruhsal sorunların araştırılması ve tespit edilmesi için psikolog / psikiyatriste muayene olunması zorunludur.

Psikolog muayenesinde daha önce kullanılan antidepresan türevi tüm ilaçlar sistem üzerinden görülür ve değerlendirmeye alınır.

Antidepresan Kullananlar Asker Veya Polis Olabilir Mi?

Asker ve Polis Olmak İçin Psikolojik Rahatsızlıklar Engel Midir?

Emniyet Genel Müdürlüğü’ne polis olmak için başvuran adayların psikolojik muayenesi yapılır. Psikolojik rahatsızlığı bulunanlar polis olma hakkını kaybedebilir. Ancak son iki yıldır antidepresan ve diğer psikolojik rahatsızlıklar için kullanılan herhangi bir ilacı kullanmayan ve herhangi bir belirti göstermeyen adaylar psikolojik muayeneden geçebilir.

Asker olmak için ise kurallar daha sert ve katı olabilir. Bu nedenle psikolojik muayene sırasında kullanılan ilacın ismi, sebebi ve tedavi hakkında bilgi vermek daha doğru olacaktır. Ancak karar psikolog / psikiyatrist tarafından verilir.

Sonuca itiraz etmek isteyen adayların başvuruları dikkate alınır. Aynı zamanda son kez heyet muayenesi yapılabilir ve heyet değerlendirmesi sonucunda kesin karar verilir. Antidepresan kullananlar asker ya da polis olamaz gibi kesin bir yargıya varmak doğru değildir bu nedenle kişilerin mutlaka kurum tarafından düzenlenen muayeneye girmesi tavsiye edilir.

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.