Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Ameliyat İzi Astsubay Olmaya Engel Mi? Subay Olunur Mu?

Ameliyat İzi Astsubay Olmaya Engel Mi? Subay Olunur Mu?

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde çalışmak ve ömür boyunca askerlik yapmak isteyen Türk gençlerinin belirli şartları taşıması gerekir. Sağlık, fizik, eğitim vb. alanlara yönelik şartları taşıyanlar gerekli kurumlara başvuru yapıp sınavları geçtiğinde şanlı ordunun bir parçası olur. Türk gençlerinin askerliğe yönelik birçok sorusu bulunur ve bu sorulardan biri ameliyat izi ve izlerine yöneliktir.

Ameliyat İzi Olanlar Astsubay Olabilir Mi?

Zorunlu askerlik görevi ve ücretli asker alımlarında Sağlık Yeteneği Yönetmeliği maddeleri esas alınır. Bu maddelerin yerine getirilmesi zorunludur ve herkes için aynı şekilde uygulanır. Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesinde çalışacak olan personel ve askerin yara, ameliyat ve yanık izlerinde bazı şartlar aranır.

blank
Ameliyat İzi Askerliğe Engel Mi?

Ameliyat izi olanlar askerlik yapamaz ya da ameliyat izi olan herkes askerlik yapabilir gibi kesin hükümler verilemez. Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nde ameliyat, yara ve yanık izleriyle ilgili maddede şu ifadelere yer verilir:

‘’Çeşitli nedenlerle oluşmuş, silahlı hizmete engel olmayan, lokalize ve az sayıda iyi huylu deri tümörleri, pigmente veya depigmente nevusler, hemanjiomlar, keloidler, sikatrisler ve yanık sekelleri (yüz bölgesinde 4 cm2 ’den, diğer vücut bölgelerinde 20 cm2 ’den büyük olanlar), tatuajlar (yüz bölgesi, baş bölgesi, tüm boyun ve el parmak uçlarından itibaren dirsekler dahil kollarda kısa kollu gömlek ve dizden itibaren etek ile görünen tatuajlar ile bu bölgelerin dışında vücudun görünmeyen bölgelerinde toplamı 20 cm2 ’den büyük olanlar).’’

Vücudun görünen bölümlerinde yani üniformanın kapatamadığı bölgelerde bulunan ameliyat izleri tolero edilirken askerliğe engel olarak görülmeyebilir. Aynı zamanda ameliyatlı dikiş izi askerliğe engel olmayabilir ancak kesin sonuç ön sağlık muayenesinde belli olacaktır.

Zorunlu askerlik görevi ve ücretli çalışacak her personel ön sağlık muayenesinden geçirilir. Bu muayenede bedenin her bir bölümü ayrı olarak incelenir. Örneğin, göz ve diş kontrolü yapılır, röntgen çekilir ve yara izleri kontrol edilir.

Dikkat çeken ve oldukça büyük bir ize sahip olan asker ya da polis güvenlik açığı oluşturacağı için personelin can güvenliğinin korunması amacıyla bu madde yürürlüğe koyulmuştur.

Bir önceki yazımız olan JAMYO Nedir? Başvuru Şartları Nelerdir? Alım Şartları! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

blank
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status