99-3 Tertip Uzun Dönem Askerlik Bilgi Paylaşımı (Tüm Süreç)
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

99-3 Tertip Uzun Dönem Askerlik Bilgi Paylaşımı (Tüm Süreç)

99-3 Tertip Uzun Dönem Askerlik Bilgi Paylaşımı (Tüm Süreç)

99/3 tertip askere gidecek olan yükümlüler için açıklamalar yapılmaya başlandı. Askerlik görevini yerine getirecek askerlik yerlerinin ne zaman açıklanacağını ve sonraki süreci merak edip araştırmalara başladı. Yazının devamında 99/3 tertip uzun dönem askerlik ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Askere gidecek olanlar için askerlik yerleri çok önemli unsurlardan bir tanesidir. Askerlik yerleri 1 yıl içerisinde dört farklı dönemde belirlenir. 1111 sayılı Askerlik Kanunu askerlik şartları ile ilgili kuralları belirlemiştir. Bu kanun kapsamında yaş dönemlerine göre askere alımlar yapılır. Önümüzdeki günlerde 99/3 tertip uzun dönem için açıklamalar yapılacak ve askere gidecek olanların askerlik yerleri belli olacak.

99/3 Tertip Uzun Dönem Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

Milli Savunma Bakanlığı’nın yaptığı açıklamalara göre 99/3 tertip uzun dönem askerlik yapacak yükümlülerin askerlik yerleri, 12 Temmuz 2019 Cuma günü açıklanacak. Açıklamanın henüz saat kaç gibi yapılacağı konusunda herhangi bir bilgi olmasa da sabah saatlerinde yapılacağı bekleniyor.

99/3 Tertip Uzun Dönem Askerlik Yerleri Nasıl Öğrenilebilir?

99/3 tertip uzun dönemde vatan görevini yapmak üzere görev alacak kişiler şimdiden açıklanan yerlerin nereden öğrenileceği ile ilgili araştırmalara başladı. 99/3 tertip uzun dönem askerlik yerleri iki farklı yerden öğrenilebilir. Bunlardan ilki www.turkiye.gov.tr adresidir. Bu adres üzerinden kişiler kişisel e-devlet uygulamasına giderek askerlik yerinin sonucunu öğrenebilirler. E-devlete giriş yapmak için kullanıcı adı ve şifre gerekir. Henüz e-devlet şifresi olmayanlar kendilerine en yakın postaneden bu şifreyi alabilirler. E-devlete TC kimlik numarası ve postaneden alınan şifre ile giriş yapılır. E-devlet uygulaması üzerinden askerlik yeri öğrenilir ve sevk kağıdı alınabilir. 99/3 tertip uzun dönem askerlik yerleri askerlik şubelerinden de öğrenilebilir. Kişiler bulundukları ilçe ya da ilde kendilerine yakın bir askerlik şubesine giderek askerlik yerlerini öğrenebilir ve sevk belgelerini alabilirler.

E- Devlet askerlik yerleri sorgulama ekranı için TIKLAYINIZ!

E- Devlete Nasıl Giriş Yapılır?

E- Devlet sistemine giriş kişinin TC kimlik numarası ve postaneden alacağı şifre ile gerçekleşir. Henüz şifresi olmayan asker adaylarının bir an önce şifre temin etmeleri, askerlik yerlerini hızlıca öğrenmeleri bakımından önemlidir. Postanelerden alınacak şifre ile E- Devlet sistemine giriş yapılabilir. Bunun yanı sıra internet üzerinden kullanılan bankacılık sistemi ya da mobil imza yöntemi de E- Devlet sistemine giriş yapmak için kullanılabilir. Kişilerin E- Devlet sistemine girdikten sonra “Milli Savunma Bakanlığı”nı seçmeleri gerekir. Bu doğrultuşa seçilen sistem üzerinden askerlik yerleri görüntülenir.

99/3 Tertipler Askere Ne Zaman Gidecek?

Asker sayısının çok fazla olması birliklerde yığılmalara yol açar. Bu nedenle Milli Savunma Bakanlığı askere gidecek olan kişileri iki grup (A ve B grubu) şeklinde alır. Kişilerin askere ne zaman gidecekleri gruplarına bağlı olarak değişkenlik gösterir.

A ve B Grubu Neyi İfade Eder?

A grubu normal celp dönemidir. Yani askere gidecek olan kişiler A grubundaysa normal celp döneminde giderler. Her askerlik döneminde askere gidecek olan kişilerin neredeyse %90’ı A grubu olarak askere gider. Örneğin Şubat döneminde başvuru yapan asker adayı, A grubundaysa Şubat ayının ilk haftası askere gider.

B grubu ise normal celp döneminden 45 gün sonrasını ifade eder. Örneğin Şubat döneminde başvuru yapan asker adayı, B grubundaysa Mart ayının ortalarında askere gider. B grubu doğal olarak A grubundan geç başladığı için terhis tarihi de 45 gün sonra olur.

 Askerlik Yerleri Açıklandıktan Sonra Neler Yapılması Gerekir?

Asker adaylarının askerlik yerleri belli olduktan sonra yapmaları gereken ilk şey sevk belgelerini almaktır. Askere gitmek için gerekli olan sevk evrakları E- Devlet sistemi üzerinden ya da askerlik şubelerinden alınabilir. Sevk kağıdı kişinin askere alınması için gerekli olan bir belgedir. Bu nedenle sevk belgesi olmadan askere giden kişiler birliklerine alınmaz. Birliğe girme tarihini kaçırdıklarından dolayı da asker kaçağı sayılırlar. Askerlik yerlerinin belli olmasının ardından kişilerin askerde kullanılacak olan kıyafet ve eşyaları temin etmeleri gerekir. Bu noktada askerde sorun yaşamamak için ihtiyaç olan her şeyin alınması önem taşır. Devlet tarafından askere gidecek olan kişilere yol ve iaşe bedeli yatırılır. Asker adayları birliğine teslim olmadan önce PTT şubelerinden isimlerine yatırılmış olan bu bedeli çekebilirler.

Asker adayları herhangi bir sigortalı işte çalışıyorlar ise, iş yerlerine askere gideceklerini bildirmeleri gerekir. Bu kapsamda asker adaylarına sağlanan haklardan yararlanabilirler. İşten çıkışlarda tazminat alabilirler. İş yerlerinin askere gitme durumunu istifa kabul edip, kişiye tazminat ödememesi yasal açıdan suç olan bir durumdur.

Devlet Tarafından Askere Sağlanan Yol ve İaşe Bedeli Nedir?

Asker adaylarının yol ve yol esnasındaki ihtiyaçlarının karşılanması adına isimlerine para yatırılması yol ve iaşe bedelidir. Yol ve iaşe bedeli her askerin ismine yatırılır ve bu para askerden başkasına teslim edilemez. Asker adayının yol ve iaşe bedelini alabilmesi için mutlaka kimliği ile birlikte PTT şubelerine gitmesi gerekir. Yol ve iaşe bedelinin ne kadar olacağı her asker için farklılık gösterir. Bu durum asker adaylarının birbirlerinden farklı mesafelere gideceklerinden dolayı kaynaklanır.

Askere Gitmeyenler İçin Hangi İşlemler Uygulanır?

Askerlik vakti gelmiş ve askerlik yeri açıklanmış olmasına rağmen askere gitmeyenler için birtakım işlemler uygulanır. Sevk işlemini yaptırmış fakat birliğine teslim olmayan asker adayları 1111 sayılı Askerlik Kanunu uyarınca suç işlemiş olurlar. Bu nedenle bu yasa çerçevesinde onlara cezai yaptırımlar uygulanır. Kimi durumlarda kişinin başına birliğine teslim olma tarihinde büyük kazalar ya da hastalıklar gelebilir. Bu durumlarda doktorlardan sağlık raporu alarak problemi kanıtlamak gerekir. Sağlık raporu ile birlikte askerlik şubelerine gidip durumu anlatan asker adaylarının birliğe teslim olma tarihleri ertelenir. Raporsuz başvurular askerlik şubeleri tarafından kesinlikle kabul edilmez.

İlerleyen Dönemlerde Askerlik Sistemi Nasıl Olacak?

99/3 tertip uzun dönem askerlik yapacak yükümlülerin birliklerine teslim olmasının ve vatani görevlerini gerçekleştirmelerinin ardından, bu kez askere gitme sırası 99/4 tertip uzun dönem askerlere gelir. 99/4 tertip uzun dönem askerlikle ilgili henüz Milli Savunma Bakanlığı’ndan yazılı ya da sözlü bir açıklama gelmiş değil.

Erken Sevk İşlemi Yapmak Hangi Durumlarda Mümkündür? Erken Sevk İşlemi Nasıl Yapılır?

Kendi sevk dönemlerinde askere giden asker adayları 1111 sayılı Askerlik Kanunu uyarınca askerlik çağı gelmiş olanlardır. Fakat kimi durumlarda sevk işleminde değişiklikler yapmam mümkün olabilir. Henüz celp dönemi gelmeyenler (askerliğini eğitim ya da sağlık yüzünden tecil ettirenler) askerlik şubelerine giderek askere gitmek istediklerini belirtebilirler. Bu talep onların celp dönemi olmasa bile askere alınmalarını gerçekleştirir. Kimi durumlarda aynı askerlik dönemi içinde çok fazla erken sevk isteği olabilir. Bu durumlarda kimi kişilerin başvurusu reddedilir. Bu duruma yoğunluğa göre karar verilir. Erken sevk başvurusu kabul edilen asker adayı birliğine daha erken teslim olur.

Kısa Dönem ve Yedek Subayların Askerlik Bilgileri Nasıl Öğrenilir?

Kısa dönem askerlik yapacaklar ile yedek subaylar askere alınma işlemleri bakımından uzun dönemden askerlerden farklılık gösterir. Bu bağlamda kısa dönem ve yedek subayların askere alım işlemleri daha hızlı sürede sonuçlanır. Erken sevk durumu onlar açısından da mümkün olan detaylar arasında yer alır. Kısa dönem ve yedek subaylar askerlik görevlerine başlamadan önce sıkı bir eğitim alırlar. Bu eğitimler silah atışı, hedef vurma, koordinasyon odaklı eğitimler, operasyon içerikli eğitimlerdir. Kısa dönem askerlik yapacaklar ve yedek subaylar da askerlik yerlerini E- devlet uygulaması üzerinden öğrenebilirler. E-devlete giriş yapmak için kullanıcı adı ve şifre gerekir. Şifresi olmayan kısa dönem ve yedek subaylar kendilerine en yakın postaneden E- Devlet şifresi alabilirler.

 

 

Bir önceki yazımız olan Adıyaman Askerlik Celp Dönemleri 2021 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.