99/2 Tertip Ne Zaman Askere Gidecek?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

99/2 Tertip Ne Zaman Askere Gidecek?

99/2 Tertip Ne Zaman Askere Gidecek?

2019 yılının ilk çeyreği geride kalırken silah altına alınmayı bekleyen yükümlüleri de heyecan sardı. 99/2 tertiplerin alınacağı önümüzdeki celp dönemini bekleyen yükümlüler kesin tarihi bilmeseler de çoktan askerlikle ilgili hazırlık yapmaya başladılar. Peki 99’lular ne zaman askere gidecek? Bu rakamlar neyi ifade ediyor?

99/2’ler Mayıs’ta Asker

Askerlik başvurusu yapıp birliğine teslim olmayı bekleyen yükümlüler 2019 yılının ikinci celp döneminde birliklerine teslim olmayı bekliyorlar. İkinci celp dönemi olan Mayıs ayı içerisinde birliklerine teslim olacak yükümlüler için iki teslim tarihi bulunuyor. Bu teslim tarihi yükümlünün hangi grup içerisinde olduğuna göre değişiyor ve aralarında yaklaşık 15-20 günlük bir süre farkı bulunuyor.

Birlikler Ne Zaman Açıklanacak?

99/2 Tertiplerin acemi birlikleri 12 Nisan’da duyurulacak. Bu duyurunun ardından yükümlülerin kendilerine verilen süre zarfında birliklerine teslim olması gerekiyor. Aksi halde “asker kaçağı” statüsüne gelirler ve kontrol sırasında yakalanmaları halinde direkt birliğe teslim edilmekle kalmayıp disiplin cezası da alabilirler.

Askerlik Yerimi Nasıl Öğrenirim?

Askerlik yerinizi öğrenebilmek için en kolay yol e-devlet sitesine giriş yapmaktır. Eğer bir e-devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesine giderek 4 TL karşılığında şifrenizi alabilirsiniz. Ancak askerlik başvuru işlemlerinin de artık büyük oranda e-devlet sistemi üzerinden yapıldığı düşünülecek olursa çoktan e-devlet şifrenizi almış olduğunuzu varsayıyoruz. 12 Nisan 2019 saat 10:30’da 99/2 tertiplerin askerlik yerleri e-devlet üzerinden duyurulacak. Burada yaşanan yoğunluktan dolayı sistem yavaşlayabilir veya açılmayabilir. Eğer şanslıysanız sistem direkt açılır, yoksa biraz beklemeniz gerekebilir. Fakat genel bir sorun oluşması halinde bağlı bulunduğunuz askerlik şubesini arayarak da bilgi alabilmeniz mümkün.

Tertiplerdeki Rakamlar Neyi İfade Ediyor?

Askere gitmeye hazırlanan yükümlülerin çoğu bu rakamların ne anlama geldiğini biliyor ancak yazımızı okuyan ve ileri bir tarihte askere gidecek olan adaylar için tertip rakamlarının ne anlama geldiğine kısaca değinelim. Örneğin 99/2 tertipte, taksimin solunda yer alan rakam yükümlünün doğum tarihini belirtir. Ancak bu rakam askerlik tarihi geldiği gibi birliğe teslim olan yükümlüler için geçerlidir. Eğer siz bir sebepten askerliğinizi tecil ettirdiyseniz, doğum tarihiniz değil, gideceğiniz yıl alınacak olan askerlerin doğum tarihi sizin tertibiniz olur. Örneğin 1997 doğumluysanız ve askerliğinizi iki yıl tecil ettirdikten sonra askere gitmeye karar verdiyseniz siz 99 doğumlularla birlikte silah altına alınırsınız.

Taksimin sağ kısmında yer alan rakam ise hangi celp döneminde silah altına alınacağınızı gösterir. Uzun dönemler için bir yıl içerisinde dört celp dönemi bulunur ve hangi celp döneminde birliğinize teslim olacağınıza göre bu rakam değişir.

Bir önceki yazımız olan Adıyaman Askerlik Celp Dönemleri 2021 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.