99/2 Tertip Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklandı! Sorgulama Nasıl Yapılır?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

99/2 Tertip Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklandı! Sorgulama Nasıl Yapılır?

99/2 Tertip Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklandı! Sorgulama Nasıl Yapılır?

2019’un Mayıs ayında silah altına alınmayı bekleyen askerlik yükümlülerin askerlik yerlerinin açıklanacağı tarih yaklaşırken yükümlüler bununla birlikte süreç hakkında detaylı bilgi sahibi olmak istiyorlar. Askerlik yerlerinin ne zaman açıklanacağı, askeri alım sürecinde yapılması gerekenler yükümlüler tarafından merak konusu olurken A ve B grubu olarak ayrılan yükümlülerin teslim tarihi için de farklılık söz konusu.

99/2 Tertip Askerlik Yerleri Ne Zaman Belli Olur?

MSB, resmi sitesinde her celp dönemi için gerçekleştirilen askere alımlarla ilgili bir duyuru metni yayımlar. Bu yayımlanan metinde askere alım süreci, askerlik yerlerinin açıklanacağı tarih, askere sevk belgelerinin ne zaman alınacağı ve askere sevk belgelerinin askerlik şubesinden ne zamana kadar alınabileceği gibi pek çok detaylı bilgi yer alır. Bu duyuru metninin yayınlanmasından yaklaşık 1 hafta sonra da askerlik yerleri açıklanır.

Yapılan açıklamalara göre, askerlik yerlerinin tahmini olarak Nisan ayının ikinci haftasında açıklanması bekleniyor. Yapılan açıklama, her ne kadar bu yönde olsa da uygulamada bazı farklılık gözlenebilir. Örneğin: Daha önceki celp dönemlerine bakıldığında askerlik yerlerinin daha çok 16:30 civarında açıklandığını görüyoruz. Ancak bunun yanında 22:00’da açıklandığı bile olmuştur. Dolayısıyla saat 10:30 denilse de bazen gecikmeler yaşanabilir.

99/2 Tertip Askerlik Yerleri Sorgulama

99/2 askerlik yeri sorgulama işlemi www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden yapılmaktadır. Ancak e-Devlet üzerinden sorgulama yapabilmek için önce sisteme giriş için e-şifre almanız gerekiyor. En yakın PTT şubesinde giderek cüzi bir miktar karşılığında şifre alabilirsiniz. Ancak e-şifre dışında internet bankacılığı, e-imza, T.C. kimlik kartı gibi yöntemlerle de sisteme giriş yapabilmek mümkün.

Sisteme giriş yaptıktan sonra e-hizmetler kısmından Milli Savunma Bakanlığı çatısı altında yer alan “Er Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama ve ASAL Sevk Başvurusu” sayfasını açarak askerlik yapacağınız yeri sorgulayabilirsiniz.

E-devlet üzerinden askerlik yeri sorgulaması yapmak için TIKLAYINIZ!

Askerlik Yerleri Açıklanınca Yapılması Gerekenler

Askerlik yükümlüleri, askerlik yerleri açıklandıktan sonra 3 ihtimalle karşı karşıya kalırlar. Bazı kişiler topçu, havacı veya jandarma gibi çeşitli askerlik sınıflarına ayrılırlar. Bazı kişiler ise sonraki celp dönemine aktarılırlar. Bu askerlerin yapabilecekleri herhangi bir şey yoktur. Tek yapmaları gereken sonraki celp dönemini beklemektir.

Askere kesin olarak gidecekler içinse iki yol vardır. A ve B grubu. A grubu askerler normal askerlik dönemlerinde askere alınırlar. Askere alınan yükümlülerin %90’ı bu A grubunda yer alır.

B grubu askere gidecek olan erkeklerin ise normal celp döneminden 45 gün sonrasına kadar bekleme süreleri vardır.

Bir önceki yazımız olan Adıyaman Askerlik Celp Dönemleri 2021 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.