99/1 Tertip Askerlik Yerleri Açıklandı!
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

99/1 Tertip Askerlik Yerleri Açıklandı!

99/1 Tertip Askerlik Yerleri Açıklandı!

1999 doğumlu askerlik yükümlülerinin askere gidecekleri yerler 15 Ocak 2019 tarihi itibarıyla belli oldu. 99/1 tertip askerlik yapacak kişilerin son zamanlarda en çok araştırdıkları konulardan bir tanesi de askerlik görevlerini nerede icra edecekleri. Askerlik yerleri açıklanan kişiler kendilerine belirtilen zaman içinde birliklerine teslim olmak zorundalar. Bunun tek istisnası tecil işlemi yaptırmış olanlar. Tecilli olanlar 99/1 tertip içerisinde yer alamayacak. Peki askerlik yerleri nasıl öğrenilecek?

Kısa Dönem ve Yedek Subayların Askerlik Yerleri Belli Oldu

374. dönem 2019 Şubat celbi kısa dönem ve yedek subayların askerlik yerleri 18 Ocak 2019 tarihi itibarıyla belli oldu. Sorgulama işlemleri ile alakalı tüm detaylara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Askerlik Yerleri E-Devlet’ten Sorgulanacak

99/1 tertip askere gidecek olanlar askerlik yerlerini E-Devlet üzerinden sorgulayabilirler. E-Devlet sistemine girmek için şifre, internet bankacılığı şifresi, mobil imza gibi farklı yöntemler kullanılabilir. Şifre edinmek isteyenler PTT şubeleri aracılığıyla şifrelerini alabilirler. Kimlik doğrulaması işlemi geçildikten sonra askere gidilecek nokta da öğrenilir.

Sisteme giriş yaptıktan sonra bilgiler Milli Savunma Bakanlığı’na ayrılan kısımdan öğrenilir. ”Er Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama ve Asal Sevk Başvuru’ sekmesi altında gerekli bilgiler yer alacaktır. İşlemlerini E-Devlet üzerinden yapamayanlar doğrudan askerlik şubesinden de askere gidecekleri yeri öğrenebilirler.

Askere Ne Zaman Gidilecek?

Askerlik yerleri açıklandıktan sonra geriye kalan askere gidilecek zamanı beklemektir. Askerlik zamanı gelmiş 99/1 tertipler iki grup halinde askere alınacaklar. A ve B grubu olarak ayrılanların askere gidiş tarihleri de değişiklik gösterir.

A gurubu içerisinde yer alanlar Şubat ayının ilk haftası içerisinde birliklerine teslim olmalıdırlar. B grubunda yer alanlar içinse askerlik Mart ayında başlar.

Genel olarak A grubu, B grubuna göre daha kalabalık olur. Cezalı duruma düşmek istemeyenler kendilerine tanınan süre içerisinde askere gitmiş olmalıdırlar. Geçmişte askere gidecek kişilere askerlik kağıtları gönderilmekteydi. Artık bu uygulamaya son verildi ve bütün işlemler internet siteleri üzerinden gerçekleşmekte. Askerlikle ilgili duyuruların kaçırılmaması için bu siteleri takip etmek gerekmekte.

Yol ve İaşe Bedellerinin Alınması

Askere gidecek olan kişilere bulundukları nokta ile askerlik noktalarına bağlı olarak değişen yol ve iaşe bedeli ödemesi yapılır. Bu ödemeler kişiler adına PTT şubelerinden alınabilir. Yol bedeli askeriyenin belirlediği otobüs bileti fiyatını kapsar. İaşe bedeli de yol boyunca askere gidecek olan kişinin masraflarının karşılanması için ödenir. Askere gidilecek yer ne kadar uzaksa ödeme miktarı da ona göre yükselir.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Askerlik Yerleri Nasıl Öğrenilir? E-Devlet Askerlik Yeri Sorgulama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.