6 Aylık Ücretli Askerlik Maaşları 2021 Ne Kadar?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

6 Aylık Ücretli Askerlik Maaşları 2021 Ne Kadar?

6 Aylık Ücretli Askerlik Maaşları 2021 Ne Kadar?

6 Aylık Ücretli Askerlik Maaşları 2021 Ne Kadar? Mili Savunma Bakanlığı tarafından alınan kararla askerlik sistemi 12 aydan 6 aya düşürülmüştü. Alınan bu kararın ardından askeri görevini yerine getirme süresi 6 ay olarak belirlenmişti. Ancak zorunlu askerlik süresinin tamamlanmasını ardından ücretli 6 ay askerlik yapmak isteyenler ücret karşılığında 6 ay daha hizmet verebilecek. Ancak 6 ay ücretli askerlik yapmak isteyen kişilere ne kadar ücret verilecek?

6 Ay Ücretli Askerlik Nasıl Olunur ve Maaşları Ne Kadar?

Milli Savunma Bakanlığı tarafından aktarılan bilgilere göre 6 ay zorunlu askerlik süresini tamamlayan askerlerin 6 ay ücretli olarak askerlik yapmak isteyen kişiler ilk olarak görev yaptığı birliğine dilekçe vermesi zorunludur. Dilekçe işlemlerinin ardından askerde kalmak isteyen adayların bağlı olduğu birlikteki komutanlarının verdiği puanlamalara göre 6 aylık askerliğin ücretli olarak yapılıp yapılmamasına karar verilir. Bu nedenle eğer 6 ay askerlik yapmak isteyen adayların zorunlu askerlik süresince herhangi bir disiplin suçu işlememiş olması ve hizmet verdiği süresi boyunca üstlerine herhangi bir sorun çıkarmamaları gerekmektedir.

6 ay zorunlu askerlik hizmetini disiplin suçu işlememiş ve üst rütbelerine herhangi bir sorun çıkarmamış olanlar adayların bağlı olduğu birlik komutanları tarafından onay alması durumunda 6 aylık ücretli askerlik yapmaya hak kazanırlar. 6 aylık ücretli askerlik yapan erlerin maaşları askeri ücretle paralel olarak gitmektedir. Bu nedenle 6 ay ücretli askerlik maaşları 2.825,90 TL alacaktır.

Ücretli askerlik yapacak olan adayların karar verme konusunda acele etmemesi gerekmektedir. Bu nedenle askerlikte kalmak istedikten sonra yapılan sözleşme gereği 6 ay boyunca hiçbir şekilde görevini bırakamaz. Eğer görevi bıraktığı takdirde imzaladığı sözleşme tutanağında yazan ücreti ödemek zorunda kalacaktır. Ayrıca 6 ay ücretli askerlik yapmak isteyen adayların, dilekçe vermelerinden sonra ilgili komutanları tarafından askerlikte neden kaldığı ve kalmak için uygun olup olmadığı başvuru esnasında sorulmaktadır. Bu nedenle aldığınız karardan son derece emin olun ve verdiğiniz karardan geri dönmek isterseniz neler ile karşılaşacağınızı asla unutmayın. 6 ay ücretli askerlik yapan askeri personellerin toplamda 6 gün izin hakkı bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan RDM Ne Demek? RDM Asker Kime Denir? başlıklı makalemizde rdm, rdm hava değişimi ve rdm nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.