375. Kısa Dönem Askerlik Yerleri Açıklandı! Sorgulama Nasıl Yapılır?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

375. Kısa Dönem Askerlik Yerleri Açıklandı! Sorgulama Nasıl Yapılır?

375. Kısa Dönem Askerlik Yerleri Açıklandı! Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bir yıl içerisinde dört celp dönemi bulunur. Her bir celp döneminde askere alınma şartları ile ilgili bilgiler, Milli Savunma Bakanlığı tarafından açıklanır. 375. kısa dönem yani 2019 Mayıs celp dönemi içerisinde askere alınacakların askerlik yerleri ve askerlik başlangıç tarihleri bakanlık tarafından belirtilen tarihte açıklanacak.

Askerlik Yerleri Hangi Tarihte Açıklanacak?

375. kısa dönem askerlik yükümlüleri için bütün bilgiler 19 Nisan 2019 tarihinde açıklanacak. Açıklamanın gün içinde yapılması bekleniyor. Sistemdeki yoğunluğa bağlı olarak asker adayları erişimde problem yaşayabilirler. Ancak 19 Nisan günü içerisinde herkesin bilgileri sisteme yansımış olacak. Bu açıklamada 375. kısa dönem askerlik yerleri de yer alacak.

Yedek Subay Sınıflandırma Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

375. kısa dönem askerlik yerleri birlikte yedek subay sınıflandırma sonuçları da aynı tarihte öğrenilecek. Dileyenler bu bilgilere e-devlet üzerinden, dileyenler ise Askerlik Şubesi Başkanlıklarından erişebilirler.

375. Kısa Dönem Erler Askere Ne Zaman Gidecek?

Askerlik hizmetinin başlama tarihi kişinin grubuna göre değişecek. Gruplara göre askere gidiş tarihleri ise şu şekilde;

  • Birinci grupta olanlar 24-26 Nisan 2019,
  • İkinci grupta olanlar 12-13 Haziran 2019 tarihleri arasında birliklerine sevk işlemlerini tamamlayacaklar.

Sorgulama ve Sevk Evrakı Alımı Nasıl Yapılacak?

375. kısa dönem askerlik yerleri sorgulama ve sevk evraklarının alınma işlemleri E-devlet sisteminden yapılabilecek. Sevk belgeleri, açıklanan sevk tarihlerinden bir gün öncesine kadar e-devlet ile ya da Askerlik Şubesi Başkanlıklarından çıktı olarak alınabilecek. Bu tarihten sonra ise sadece Askerlik Şubesi Başkanlıkları sevk belgesi vermekle yetkili olacak.

E-devlet ile İşlemler Nasıl Yapılır?

E-devlet ile askerlik yeri sorgulama ve sevk belgesi temini işlemlerini yapabiliyor olmak, askere gidecek olanların şubeye kadar gitmeleri ihtiyacını ortadan kaldırdı. Vakitten kazandıran bu uygulamadan faydalanabilmek için ise yükümlünün sisteme erişiminin olması gerekiyor. Yani askere gidecek kişinin bir e-devlet şifresinin bulunması ya da diğer giriş yöntemlerinden birisini kullanabiliyor olması şart. www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapıldıktan sonra Milli Savunma Bakanlığına ayrılan bölümden gerekli bilgilere ulaşılabilir. Sisteme giren adaylar sevk evraklarının da çıktısını aldıktan sonra askerlik bilgilerinin tamamına ulaşmış olurlar. Sevk kağıdı olmadan birliğe giriş işlemi hiçbir koşulda tamamlanmaz.

Bir önceki yazımız olan Adıyaman Askerlik Celp Dönemleri 2021 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.