374. Kısa Dönem Askerlik Yerleri Açıklandı! E-devlet Sorgulama
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

374. Kısa Dönem Askerlik Yerleri Açıklandı! E-devlet Sorgulama

374. Kısa Dönem Askerlik Yerleri Açıklandı! E-devlet Sorgulama

2019 yılının ilk kısa dönem askerlik yerleri açıklandı Kısa dönem askerlik yapacaklar bu açıklamayı sabırsızlıkla bekliyordu. 374. kısa dönem askere gidecek olanların askerlik yerleri 18 Ocak tarihinde netleşmiş oldu. Peki sorgulama nasıl yapılacak ve askere gidecek olanlar nelere dikkat etmeli?

Yedek Subay ve Kısa Dönemlerin Askerlik Yerleri Açıklandı!

374. kısa dönem askerlik yerleri 18 Ocak itibarıyla açıklandı. Sistemdeki yoğunluktan ötürü 10:30’da yapılması beklenen açıklama daha ileri saatlere sarktı. Sorgulamalar e-Devlet üzerinden yapılacak. Askere gidecek yükümlülerin askerlik yerlerini öğrenebilmesi için sisteme erişiminin olmasını sağlayan şifreye sahip olması gerekiyor. E-Devlet şifresi PTT şubelerinden alınabilir.

Bunun dışında sisteme internet bankacılığı şifresi, mobil imza, elektronik imza gibi yöntemlerle de girilebilir. Açıklamalar sistemde Milli Savunma Bakanlığına ayrılan kısım üzerinden yapılacak. 374. kısa dönem askerlik yerleri sorgulama bunun dışında askerlik şubeleri üzerinden de yapılabilecek. Askerlik yerlerini öğrenmek için bu iki seçenek dışında başka bir yöntem bulunmuyor.

374. Kısa Dönem Askere Ne Zaman Gidecek?

Gideceği yeri öğrenen yükümlüler iki grup halinde askere alınacak. A grubu olarak askere gidecek kişiler 30 Ocak – 1 Şubat tarihlerinde birliğine teslim olacak. B grubu olarak ayrılanlar ise 13-14 Mart tarihlerinde birliklerine teslim olmak zorundalar.

Kısa dönem askerlik yapacak olan kişilerin usta birlikleri kütüklerinin kayıtlı olduğu iller olamayacak. Askere gidecek olanlar sevk belgelerini askerlik şubelerinden veya internet üzerinden alabilecek. Sevk evrakları sevk tarihinden bir gün öncesine kadar temin edilebilecek. Bu sevk belgesi askere gidecek olanların yanında bulundurması gereken evraklar arasında.

Kısa dönem askerlik yapacak olanların eğitim belgelerini ve mesleki uzmanlıklarını da gösterir belgelerini askerlik şubelerine ibraz etmiş olmaları gerekiyor.

Sevk evrakını alan yükümlülerin yol ve iaşe ödemeleri PTT şubeleri aracılığıyla yapılacak. Yükümlü sadece kendisine ait olan bedeli alabilecek. Sevk dönemi gelmesine rağmen tıbben askere gidecek olmasının önünde engel bulunan kişiler raporlarını bildirmedikleri takdirde bakaya durumuna düşecekler. Askerlik ile ilgili bütün duyurular artık internet üzerinden yapılmakta. Bu nedenle herhangi bir bilgiyi kaçırmamak için duyuruların takip edilmesi önemli.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Adıyaman Askerlik Celp Dönemleri 2021 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hakan dedi ki:

    Açıkladığı yeri görebilen var mı ?
    hakkınızda herhangi bir sınıflandırma sonucu bulunmamaktadır. Yazıyor hala bende