371. Dönem Kısa ve Uzun Dönem Yedek Subay Adayları
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

371. Dönem Yedek Subay ve Kısa Dönem Askerler

371. Dönem Yedek Subay ve Kısa Dönem Askerler

371. Dönem Yedek Subay ve Kısa Dönem Askerler 

Değerli Ziyaretçilerimiz, 371. Dönem Yedek Subay ve Kısa Dönem Askerler  için hazırladığımız geniş kapsamlı yazımız ile 371. Dönem Kısa Dönem Askerlik, Yedek Subay Askerlik, Askteğmen maaşları, Kimler Asteğmen olabilir gibi konuları işledik.

371. Dönem Yedek Subay ve Kısa Dönem Askerler ne zaman askere gidecek?

370. Dönem KD Askerler  ocak ayı içinde acemi birlikleri  belli olacak. 371. Dönem Yedek Subay ve Kısa Dönem Askerler in tecil bozdurmak için son tarihleri 28 Şubat 2018. Bu tarihe kadar tecillerini bozdurmayan vatandaşlar 372. Dönem e kadar bakaya kalırlar.

Yedek Subay mı olacağım Kısa Dönem mi ?

Lisans mezunu tüm asker adayları Türk Ordusunda 6 aylık kısa dönem er/erbaş ya da 12 aylık Yedek Subay (Asteğmen)  olarak görevlendirilirler.

Türk Silahlı kuvvetlerinde Tıp Doktorları, eczacılar, diş hekimleri zorunlu olarak 12 ay uzun dönem yedek subay olarak görev yaparlar. Diğer lisans mezunları ise ordunun ihtiyacına binaen seçilirler. Tüm celp dönemlerinin 3. Haftasında TSK tarafından kimlerin Yedek Subay olacağı kimlerin Kısa Dönem Asker olacağı internet sitesinden yayınlanır.

Sağlık Personelleri, Biyomedikal Mühendisleri 01-03 Nisan 2018 tarihinden itibaren Samsun Sahra Sıhhiye okulunda askerlik görevlerine başlayacaklar. Tıp Doktorları, Diş Hekimleri ve Eczacılar zorunlu olarak Uzun Dönem Askerlik yapacaklar, hemşire, psikolog, PDR ler ise kendilerine kısa dönem askerlik çıkması hainde 6 ay, Uzun Dönem olarak görev yapmaları halinde 12 ay askerlik görevlerini icra edecekler.

Sağlık personelleri dışındakiler Nisan Ayının 3. Haftasında   15-21 Nisan arasında açıklanacak olup ayrıca Samsun Sahra Sıhhıye Okulunda bulunan Sağlık Personelleri ı için  kısa dönemler ve uzun Dönemler belli olacaktır.

Yedek Subay Rütbesi

Yedek Subaylar Türk Silahlı Kuvvetlerinin en alt seviyesindeki subay rütbesindedir. Duhul (Katılış ) yapıp Yedek Subay Aday eğitimini tamamlayanlara nasb alarak  Asteğmen Rütbesi ile göreve başlarlar.

Asteğmen Rütbesinin işareti Tek Çizgidir.

Yedek Subay Asteğmen Rütbesi

Asteğmen Rütbesi

Genel Olarak Samsun Sahra Sıhhiye okulundan mezun olanlar Yedek Subay adayları 1 ay sonra nasbını alır, ve göreve Asteğmen olarak göreve başlarlar, diğer lisans mezunları ise 3 aylık Askeri bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi ve Askerin sevk ve idaresi için yurdun çeşitli noktalarında eğitim alırlar.

Asteğmen Maaşları

Asteğmen maaşı daha önce bir devlet kurumunda memur olarak çalışan personelleri için kendi derece ve kademesine göre maaşı düzenlenir. Daha önce hiç çalışmamış personellerin maaşı 9/1 memur maaşı üzerinden hesaplanır. 9/1 e göre Asteğmen Maaşı yaklaşık 4000 TL civarıdır.

Asteğemen Sağlık Personelleri İçin Döner Sermaye Ödemesi;

Bu personeller askerlik hizmetini ifa ederken yapacakları iş ve işlemler için ek ücret almazlar.

Fakat özel hizmet tazminatı, Ameliyat puanı gibi ek işlerden dolayı ödeme çıkarılabilir.

 Asteğmenler Nöbet Tutar mı ?

Tüm Askerler gibi Asteğmenler de Ordunun neferidir. Bu bağlamda tüm subaylar gibi asteğmenler de nöbet tutarlar. Askerler 7*24 esasına göre çalıştıklarından tuttukları nöbet için ek bir ödeme yapılmaz.

Asteğmenlerin Görevlendirdikleri Yerler

Asteğmenler genel olarak mesleki bilgi ve becerilerinden yararlanmak üzere mesleklerine uygun yerlerde görevlendirirler.

15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası Askeri Hastanelerin kapatılması ile Tıpta Uzmanlık yapmış hekimlerin nerelerde görevlendirileceği değişiklik göstermektedir.

Kimler Asteğmen olarak değerlendiriler?

Genel Olarak Mühendisler, Öğretmenler, Avukatlar, hakim, savcılar, Eczacılar, Hekimler, Hemşireler, Psikologlar, psikolojik Danışman ve rehberlik danışmanları, sosyal çalışmacılar gibi meslek grubundaki askerler yedek subay olarak değerlendirilirler.

Asteğmen Özlük Hakları Nelerdir?

Asteğmenler tüm askeri personeller gibi 7*24 esasına göre görev yaparlar. Nöbet dışında sabah 08:00 ile 17:30 saatler arasında görevlendirildikleri birlik, kışlada bulunmak zorundadırlar. Garnizon dışına çıkmaları, Garnizon Komutanının emrine tabidir. Yani Garnizon(İl, İlçe) dışına çıkmaları yasaktır.

Ne zaman Teğmen olurum?

Samsun Sahra Sıhhiye okulundam mezun olan Asteğmenler, terhislerine 3 ay kala, diğer lisans mezunları ise terhislerine 1 ay kala teğmen rütbesine nasb edilirler.

Asteğmenler Askeriyede Kalabilir mi ?

Genel Kurmay Başkanlığının dönem dönem sözleşmeli subay alımı yapmaktadır. Bu başvurulara şartları uygun olan herkes katılabilir. Eğer Asteğmen olarak görev yaparken başvuru yapar ve kabul edilirseniz, birlikteki göreviniz sona erdirilip, subay hazırlama kurslarına intikal ettirilirsiniz.

Eğer Harp Okulu Giriş Sınavlarına girer ve başarılı olursanız bu Harp okulu bünyesinde Subay olmak üzere yetiştirlirsiniz.

Konu ile ilgili aklınıza takılan soruları yorum olarak yada soru bölümümüzden gönderebilirsiniz. 

 

 

Bir önceki yazımız olan Bedelli Askerlikte Son Durum | Seçimden Sonra | başlıklı makalemizde bedelli askerlik 2018, bedelli askerlik ne zaman çıkacak ve bedelli askerlik tarihleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 126 YORUM
 1. Yusuf dedi ki:

  Merhabalar
  Benim tecil sürem 27.07.2022 de bitiyor, anadolu üniversitesi yükseklisans bölümlerine 20.08.2022 de kayıtım yapılmıs olacak yine de kayıt sonrası tecil yaptırabilir miyim ? 1-1.5 aylık gecikme için sorun yasar mıyım ?

 2. Sezer dedi ki:

  Merhaba, 2019 mezunuyum tecilim 31 Aralık 2021 itibariyle bitti. Şu an yoklama kaçağı durumuna düştüğüm için yüksek lisansa başvuru yapamayacağımı söyledi askerlik şubesindeki görevli. Bu doğru mu?

 3. Selman dedi ki:

  Merhabalar,

  2020 yılında mezun oldum ve tecilim 1 Temmuz’da sona erecek. Yüksek Lisans eğitimine başlamak istiyorum ama kayıt tarihleri genelde Ocak 2023 tarihleri civarında. Ben bu tecil bittikten sonra Yüksek Lisans için başvuru yapabilir miyim?

  Ayrıca bedelli askerlik yaptırmak istediğimde tecil bitmeden önce mi başvuru yapmam gerekir? Yıl sonuna kadar erteleyebiliyor muyum? Şimdiden teşekkür ederim

 4. mehmet dedi ki:

  Merhaba . 2018 tıp fakültesi mezunuyum,2020 yılında teciiimin bitmesine 3 ay kala bır hastanede asistanlığa basladim ve 7-8 ay asistanlık yaptıktan sonra asistanlıktan feragat ederek eski yerime geri döndüm. Feragatimin üstünden yaklaşık 1 yıl geçmiş olmasina rağmen asistanlığa başlarken 2025e kadar olan tecilim hala o şekilde gozukmekte.
  Şubat ayındaki uzmanlık sınavına girip tekrardan asistanlık düşünüyorum. bu durumu sürdürmemde sıkıntı var mı? veya aralık ayında tecilim bozdurunca mayıs celbine kalacağım ki benim istediğim de bu ? bu şekilde yapmam halinde ek sıkıntı oluşur mu? Bilgisi olan varsa aydınlatırsa sevinirim.

 5. mahmut ali dedi ki:

  Merhaba . 2018 tıp fakültesi mezunuyum,2020 yılında teciiimin bitmesine 3 ay kala bır hastanede asistanlığı basladim ve 7-8 ay asistanlık yaptıktan sonra asistanlıktan feragat ederek pratisyen hekim olarak çalıştığım eski yerime geri döndüm. Feragatimin üstünden yaklaşık 1 yıl geçmiş olmasina rağmen asistanlığa başlarken 2025e kadar olan tecilim hala o şekilde gozukmekte. 😂😂 benim durumumda olan birçok hekim arkadaşımın otomatik olark tecili iptal olmuş ama benim olmadı.
  Şubat ayında uzmanlık sınavım var ,ona girip tekrardan asistanlık düşünüyorum. Bu durumu bu şekilde surdurmemde bir sıkıntı var mı? Asistanlik kayıt sürecimde bu durum sorun çıkarır mı? Veya nasıl bir yol izlemeliyim. Şimdiden teşekkürler

 6. Enes dedi ki:

  Merhaba,
  29 yaşından gün aldığım ve yüksek lisans başvurum onaylanmadığından bakaya durumuna düştüm. Tekrar yüksek lisans başvurusu yaptığımda kabul edilse tecil işlemi yaptırabilir miyim?
  Ve en önemli sorum ise çevirmelerde tutanak tutulduğunda her tutanak için ayrı para cezası mı yazılıyor? Örneğin 1 Ocak itibariyle bakaya durumuna düştüm. Herhangi bir çevirmede tutanak tutulsa ve askerlik şubesine gönderilse, tutanağa istinaden ortalama 270 gündür kaçak olduğum için 2700 TL para cezası oluşması gerekiyor.

  Bu süreçte tekrar bir tutanak daha tutulduğunda yine aynı işlem uygulanıp gün sayısı x 10 TL şeklinde ceza mı oluşacak.

  Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.

 7. Cem dedi ki:

  Merhaba, temmuz 2022 de tecilim bitiyor, yükseklisansa kayıt yaptırıcam fakat yükseklisansa başlamam haziran sonu temmuz başı gibi olur, ben nisan ayında elimde kazandı belgesiyle şubeye gidersem kayıt yapılana kadar tecil yaparşar mı?

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Cem, Yüksek lisans ve Bakaya durumu hakkında bilgi almak için Askerlik Durum Belgesi ve Yüksek Lisans adresindeki ilgili soruya verilen cevabı inceleyebilirsiniz.

 8. Mert Sapmaz dedi ki:

  Merhabalar 26 Temmuz 2021 tarihinde tecilim bitiyor yani yarın. Yedek subaylık /astsubaylık başvurusu yapmak için tecilimi bitmeye bir gün kala bozdurdum. Fakat bazı belgelerimin eksik olduğunu bugün farkettim günlerden pazar olduğu için de bu belgeleri edinemedim ve başvurumu yapamadım. Tecilim bittikten sonra Yedek subaylık/astsubaylık gibi birimlere başvurabiliyor muyum ? Ayrıca tecilimi bir gün önceden bozdurmam ne gibi sonuçlara yol açar ? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Mert, Tecilinizin bittiği tarih itibariyle askere sevk işlemlerinizi başlatmanız, yoklamanızı yaptırmanız gerekir. Tecil bitiş tarihi hangi güne geliyorsa o dönemin celp döneminde silah altına alınırsınız. Bu süreçte sizden yedek subay ve yedek astsubay olarak askerlik yapmak isteyip istemediğiniz sorulur. Bu soru eğer sevk işlemlerinizi e-devletten yaptıysanız e-devlet üzerinden, askerlik şubelerinden yaptıysanız askerlik şubelerinde sorulur. İster tecilinizin tarihi gelmeden tecilinizi bozdurun ister tecil süresi dolsun her durumda yedek subay olabilirsiniz. Örneğin 25.07.2021 tarihinde taciliniz bitti veya bozdurdunuz. Bu durumda Kasım celbinde askere alınacaksınız. Tecilinizi eğer bir gün önce veya sonra bozdurmuş olsaydınız yine bir şey değişmeyecekti ve Kasım celbinde askere alınacaktınız. Çünkü 31.05.2021-31.08.2021 tarihleri arasında tecil bozduranlar, yoklamasını yaptıran, erken sevk isteğinde bulunan ve askerlik hizmeti ile celp tercihini yaptıranlar Kasım celbinde askere alınırlar. Askerlik sevk işlemlerinizi gerçekleştirirken yedek subay, yedek astsubay ve ikinci altı ay askerlik hizmetini isteyip istemediğiniz her türlü sorulacak. Yani tecil bittikten sonra yedek subay ve yedek astsubaylık için başvuruda bulunabilirsiniz.

 9. emre dedi ki:

  Merhaba 5 temmuzda üniversite sonrası 2 yıllık tecilim bitiyor. Yüksek lisans kayıtları vs birkaç ayı bulabiliyor. bu sürede asker kaçağı görünmemek için bir yol var mıdır

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Emre, Benzer soruya verdiğimiz cevabı incelemek için Askerlik Durum Belgesi ve Yüksek Lisans adresini ziyaret edebilirsiniz. Fakat yine de en son güncel olan bilgileri öğrenmek için nüfusunuzun kayıtlı olduğu askerlik şubenizle iletişime geçmenizi öneririz.

 10. Muhammed dedi ki:

  Merhaba, ben lisanstan 2 sene önce mezun oldum. 12 şubat itibariyle bakaya kalacağım ve mart ayında yüksek lisansa başlamak istiyorum. bakaya kalmam yüksek lisansa başlamamı engellemez diye biliyorum. daha sonrasında yüksek lisansı bitirdikten sonra bedelliye gitmem için önümde bir engel var mıdır? çünkü yasada bedelliye gidebilmek için bakaya kalmamak gerektiği yazıyor ve ben şubat ile mart aylarında bakaya kalmış olacağım. teşekkürler

 11. Barış dedi ki:

  Merhaba, eylül ayında üniversiteden mezun oluyorum, 29 yaşını doldurdum ve çevirmede gbt’ye takıldım, bakaya kağıdı imzaladım. Ekim ayında yüksek lisansa başlayacaktım. Bakaya kağıdıyla yüksek lisansa başvurabilir miyim? Bakaya kaldıktan sonra tekrar tecil alabilir miyim?

 12. Mustafa dedi ki:

  Merhabalar, 2018 haziran lisans mezunuyum. Normal şartlarda tecilim 2020 haziranda bitmesi gerekirken daha erken bir tarihte yoklama kaçağı olduğumu öğrendim. 2020 ekim ayında yüksek lisans için başvurularım var. Başvurulardan birinden illaki kabul alacağım. Askerlik şubesine gittiğimde bana yoklama kaçağı olduğum için üniversiteye kaydımı yaptırsam dahi tecil hakkım olmadığı söylendi. Şubedeki görevli bana eğer istersem kasım celbine kadar tecil verebileceğini bu arada üniversiteye kaydolabileceğimi fakat kayıt olmam halinde bile kasım ayında okulu dondurup askere gitmem gerektiğini söyledi. Forumlardan okuduğum kadarıyla bazıları yoklama kaçağı olsalar bile yüksek lisansa kayıt yaptırdıklarında tecil hakkından faydanalabildiklerini yazmışlardı. Görevlinin bir hatası mı yoksa gerçekten kabul alsam bile durumumdan ötürü gitmem gerekiyor mu? Lütfen hızlı bir dönüş yaparsanız çok sevinirim. Çünkü biraz ne yapacağımı bilemez bir haldeyim. Yaklaşık 1.5 yıldır dil eğitimi ve diğer sınavları verebilmek için çalışıyorum fakat bu haberle beraber tüm emeklerim çöp olduğunu düşünmeye başladım.

  1. mehmet dedi ki:

   merhabalar, bende sizinle aynı durumdayım. Net bir bilgi aldınız mı yada ne yaptınız. Bakaya kalarak ertelettirme yapabildiniz mi. Çünkü şube bana da aynısını dedi ama forumların hepsinde tam tersi söylüyor. Bilgisi olan yazabilirse.

  2. Selim dedi ki:

   Merhabalar, ben de 2021 yazında aynı durumda olacağım. Tecil ettirebildiniz mi yoksa askere mi gittiniz acaba?

 13. Sami dedi ki:

  Merhaba iyi günler. 2 temmuz 2020 tarihinde tecilim bitiyor. ağustos ayında yüksek lisans başvurusu yapacağım elimde yüksek lisansa başlayacağıma dair bir kağıt belge yok eğer temmuzda şubeye gidersem kasım ayında askere alma durumları varmış o süreye kadar yüksek lisansa girmiş olacağım tekrar tecil ettirebilir miyim konuyla çok bilgili değilim maruz görün teşekkürler

  1. Numan dedi ki:

   Merhabalar,

   13 Eylül itibariyle tecilim bitiyor, yüksek lisans başvurusu yaptım ancak kayıt olmam Ekim ortasını bulacak. Bir sorun yaşar mıyım ne yapmam lazım? Bir de bakaya kalıp sonra tecil ettirirsem bedelli hakkımı kaybeder miyim? Teşekkürler.

 14. Mustafa dedi ki:

  Merhabalar. 1994 doğumluyum. Lisansı bitirdiğim yıl, 13 Eylül 2017 tarihinde tezli yüksek lisansa kaydoldum. 13 Eylül 2020’ye kadar askerlik tecilim var. Tez jürim yaz aylarında gerçekleşecek. Daha sonra doktora programlarına başvuracağım. Ama doktoraya kabul olmama durumumda bir sonraki sene sınavlara girebilmek için askerliği bir yıl daha erteleme hakkım var mıdır? Şimdiden çok teşekkür ederim.

 15. Cenk dedi ki:

  Merhabalar,

  2016 yılı 4 yıllık lisans mazunuyum. 30 Eylül 2018 de tecilim bitiyor. Yüksek lisansa bu yaz kaydolamayıp şubat ayında kabul olmam durumunda şubeden yeni bir askerlik durum belgesi alıp (idari para cezasını ödeyip) kayıt olup tecil ettirebilir miyim?

  1. ceza ödemene gerek yok , 30 eylülden once askerlik şubesine gidip yüksek lisan başvurusu yaptığını söyle bir kereliğine tekrar erteleyebilirsin

 16. Barış dedi ki:

  Merhaba hocam,

  Yüksek lisans öğrencisiyim, tecilim Mart ayında bitti. 30 haziran itibariyle bakaya kalacağımı bildiğim için 30 haziranı içeren rapor alarak 2 temmuzda şubeye gidip gerekli işlemleri yaptırdım. Dilekçe doldurdum, dilekçede yedek subay bakayasıyım gerekli işlemlerin yapılmasını istiyorum gibisinden bir bölümü doldurup verdim. Yeni bir askerlik durum belgesi aldım, üzerinde 30 ekim 2018’e kadar askerlik yönünden bir sakıncası yoktur yazıyordu. Şimdi merak ettiğim şey şu, 2019 bahar döneminde yüksek lisansa başlamam gerekiyor, öncesinde başlayamam, tekrar bakaya kaldıktan sonra geçici tecil ile 2019 ocak ayında bir yüksek lisansa kayıt olup tecil alabilir miyim? Teşekkürler.

  1. Barış şu anda yüksek lisans öğrencve yeniden başka bir yüksek lisansa mı başyacaksınisin yoksa lisans bitt ve ilk defa yüksek lisans mı yapacaksın ?

   1. Barış dedi ki:

    Merhaba,

    Şuanda yüksek lisans öğrencisiyim, tezli yüksek lisans yapmaktayım. Bunun tecili Mart 2018’de bitti. Ben 2019 ocakta kayıtlı olduğum yerden kaydımı sildirip yeniden yüksek lisansa başlamayı düşünüyorum.

    1. Barış, bitirdiğin en yüksek tahsil derecesi ile denk yada alt tahsilinde bir eğitim kurumuna başaman askerliğini ertelenmesi için yeterli bir sebebp değil, yani yüksek lisansı bitirip başka bir alanda yüksek lisansa başvurman erteleme nedeni değil , en az doktora yapmaya başlamalısın, Askerlik tecil ettriebilmenin en üst sınırı ise 35

     1. Barış dedi ki:

      Gamze Hanım merhaba,

      Teşekkür ederim fakat sorumu yanlış anlamış olabilirsiniz. Şuandaki yüksek lisans kaydım devam etmektedir. Son muayene tarihinde rapor olarak 3 ay daha tecil ettirdim. Tecilin son tarihi Eylül sonu. Sorum şu şekildeydi, verilen son tecilin bittikten sonra yani 30 Eylülden sonra, yüksek lisans kaydımı sildirip Ocak ayında başka bir yüksek lisansa kayıt olabilir miyim? Kayıt olmak için tecil gerektiğini biliyorum, askeriyeden de son 3 aylık tecilimi 2 Temmuz’da aldığım için üniversiteye kayıt olmak için kısa bir tecil daha elde edip kayıt yaptırabilir miyim diye size sormak istedim.

     2. Hayır Barış,
      Yuksek lisanstan dolayi tecil hakkını aldin ve bitti. Ne yazikki kaydını sildirsen bile bundan sonraki yüksek lisans egitimin icin askerligini erteleyemezsin

 17. Kerem dedi ki:

  Merhaba. Tecilim 30 haziran itibariyle bitti. Bir yüksek lisans programına başvuracağım ama sonuçlanması temmuz sonunu bulacak. Bu 1 aylık süreç içinde şubeden herhangi bir belge almama gerek var mı?

  1. Kerek Okuldan Yuksek lisan başvuru yaptığına dair belge alabilirsin bu belge ile askerlik şubesine gidip bir scelp donemi erteleme yaptırabilirsin

 18. Sertaç dedi ki:

  Merhabalar,

  1988 Ağustos doğumluyum. Mevcut durumda 2019 Şubat’a kadar Yüksek Lisans(tezli) kaynaklı askerlik tecilim bulunuyor. Lakin bu ay(Haziran 2018) içinde okuldan atılacağımı öğrendim, dolayısı ile tecilim de otomatik bitmiş olacak. En erken kayıtlar da Temmuz döneminde. Şimdi bu durumda tekrar askerliğimi tecil ettirmem için;

  1) Okuldan atıldığımda askerlik şubesine gittiğimde Kasım celbine mi denk geliyorum? Yani bu durumda resmi olarak Kasım 2018’e kadar askerlikle ilişiğim olmayacak değil mi?
  2) Askerlik şubesine gidip yüksek lisans yapacağımı belirterek askerlikle ilişiğim olmadığına dair belge almam
  3) Sonrasında ise bu belge ile tekrar yüksek lisans’a kayıt olmam gerekli sanırım değil mi?

  Dönüşleriniz ricasıyla,

  Teşekkürler.

  1. Sertaç, kasım celbine son başvuru tarihi eylül 30 olarak düzenlenmiş, sen haziranda okuldan atılacaksan, ağustosa zaten yetişemiyorsun.
   30 eylül tarihine kadar askerlik ile ilgili problemin olmaz,
   iki kere yüksek lisansan başvurman askerliğini ertelemez bu nedenle okuldan atıldığında bu hakkında bitmiş olur. istersen askerlik şubesine gidip ayrıntılı bilgi alabilirsin ama durum budur

   1. Sertaç dedi ki:

    Gamze Hanım merhaba, daha önce yüksek lisans yaptığım için askerlik şubesine giderek celp dönemine kadar askerlikle ilişiği yoktur belgesi alamaz mıyım? Doğru mu anlıyorum? Ya da yüksek lisansa tekrar kaydolursam(önceki yüksek lisansımı bitirmedim, atıldım) askerlik şşubesi bana tecil mi vermez tam anlayamadım.

    1. alabilirsin, otarihe kadar askerlik ile ilişiği yktur kağıdı verirler ama yüksek lisans hakkın bir kere bu yüksek lisanstan atıldığın için yeni bir yüksek lisans programına başlasan bie askerlik tecil yaptıramazsın

     1. Sertaç dedi ki:

      Gamze Hanım tekrar merhaba,
      Okuldan atılmamla kaydımı isteyerek sildirmem arasında fark mı var peki? Daha önce kaydımı sildiirp yenileyerek ek tecil hakkı almıştım bu durumda farklı bir uygulama mınoluyor?

     2. fark yok Sertaş, Yönetmelik değşmediyse Yüksek lisanstan dolayı bir kere tecil ettirme hakkın var. Askerlik şubesine git ilkönce sen ordan ayrıntılı bilgi verirler, biz de y yönetöeliğe değişiklik varmı diye bakarız

 19. murat dedi ki:

  Merhabalar 23 yaşındayım.2018 başında lise sonrası 3 yıllık tecil hakkım bitti.Şuan sanırım yoklama kaçagıyım yada bakayayım tam bilmiyorum 2sinin farkını.Ben seneye kadar bakaya dolanıp üniversite sınavlarına girip herhangi bir 4 senelik üniversiteyi kazansam ve eylülde askeri şubeye gidip bakayamı kaldırmak istiyorum üniversite kayıt için desem üniversiteye kaydımı gerçekleştirebilir miyim?Yardımcı olursanız çok duacı olurum.

  1. Murat, 3 yılı bitirdi isen yoklama kaçağı durumundasın, üniversite sınavlarını kazanırsan okuldan öğrenci belgesi alıp tecilini uzatabilirsin . Üniversiteyi kazandığına dair belgeyi goturusen muhtemelen bakaya yı kaldırığ tecil ederler

 20. Abdurrahim dedi ki:

  Yüksek lisans dolayısıyla tecilliydim. Hakkım bitti.
  Tecil durumu:30.06.2018 sınıf ve tertibat bekliyor. Yüksek lisans kaydımı sildirdim. Başka yere kayıt olup tecil ettirmek istiyorum. Ama kayıt tarihleri temmuzda başlıyor. Tecil etmemi sağlayacak bir yol var mı? Eğer yoksa Ağustos celbinde mi gitmek durumundayım?
  Teşekkürler.

  1. Abdurrahim, yüksek lisans tan kaydını sildirdiysen tecil hakkın bitt yüksek lisansı bitirp doktora yapamk için eğitimen devam edersen en fazla 35 Yaşına kadar erteleyebirsin

 21. Onur dedi ki:

  Merhabalar. Geçtiğimiz dönemde yüksek lisans kaydım silindiği için yoklama kaçağı durumuna düşmüştüm ve yaklaşık 1.5 aydır bu durumdayım. 1 Kez de gbt kontrolüne yakalanıp tutanak imzaladım. Yüksek lisans yaptığım enstitümle irtibata geçtim ve geçtiğimiz hafta resmi gazetede yayınlanan öğrenci affı yasasıyla yüksek lisansıma dönüş yapabileceğim iletildi. Tek bir şartları var adli sicil kaydı ve askeriyeden alacağım güncel tecil belgesi. Ben bu durumda Haziran ayında askeriyeye uğrayıp durumumu oradaki memurlara acıklayıp yeniden yüksek lisans yapmak ve aftan yararlanmak için askerliğimi Ağustos 2018’e kadar tecillidir şeklinde düzeltebiliyor muyum, yoksa derhal birliğie teslim olmam gibi bir yaptırımla mı karşılaşırım ve beni asla tecil etmezler mi ? Enstitü sadece bunu yapmamın ve güncel bir tecil belgesinin kendileri adına yeterli olacağını, kendilerinin bu şartla 1.5 senelik bir tecil isteğinde bulunabileceklerini tarafıma iletti. Teşekkürler

  1. Onur her halukarda askerlik şubesine gideceksin, zaten yoklamadana kaçak durudasın, şimdi enstituden bir öğrenci belgesi alabilirsen işin çok kolaylaşır, yoksa askerlik belgesi almak için askerlik işubesine gidipkonuyu hem danış hemde mumkuunse durum belgesi al. Enstituye kaydnı yaptır hemen ardından tecil işlemlerini başlat. Sanırım en uygunu bu olur

 22. Onur dedi ki:

  Merhabalar,

  Şubat 2018 sonunda yüksek lisans kaydımın silinmesi sonucunda 1 Nisan’dan itibaren bakaya/yoklama kaçağı durumuna düştüm. Geçtiğimiz hafta da polis kontrolüne takıldım ve bir tutanak imzalamak zorunda kaldım(1 kez). Şimdi sorum şu, ben Haziran ayı başında, 1 Haziran itibariyle askerlik şubesine gidip, yaz döneminde yeniden yüksek lisansa basvuracağımı belirtip 31 Ağustos 2018′ e kadar askerlik yönünden bir sakıncası belgesi alabilir miyim ? GBT’ye takılmış olmam( Ki bir kez daha kontrole takılır mıyım korkusu yaşıyorum, bu gbt işinin 2-3 kez olması da durumuma etki eder mi bilemiyorum) 31 Agustosa kadar tecil alıp yüksek lisans yapmamı engeller mi ? Sorunun özü ben bu durumdayken nasıl yeniden yüksek lisansa basvurur ve rahata ererim, tesekkürler.

  1. Onur, bakaya ve yoklama başka şeyler, şimdis en yoklama kaçağı isen ceza alırsın ve askerlik dönemin gelemden yüksek lisans eğitimine başlarsan tecil ettirebilirsin, (en fazla 29 yaşına kadar) eğer bakaya isen o zman durumun zor, çünkü bakaya durumda olan yükümlüler için tecil işlemi yapılmaz Bu haberimizde ayrıntılı olarak açıkladık (Tıkla)Lütfen Dikkatlice oku anlamadığın bişey varsa oradan yorum at lütfen

   1. Onur dedi ki:

    Benim durumum yoklama kaçağı bu durumda anladığım kadarıyla, dün askerlik subesiyle konustugumda da Haziranda gelirsen hallolur agustos tecillin denildi. Yalnız 29 yaş lisans için değil mi, bir yanlışlık olabilir mi ? Yüksek lisansla 35 yaşına kadar (mezun olunmadığı sürece) ertelenebiliyor diye biliyorum.

    1. Evet Onur 29 yaşına kadar Yüksek Lisans kaydını yaptırmazsan Askere gitmek mecburiyetindesin

     1. Onur dedi ki:

      Şu an 29 yaşındayım ve Eylül ayında 30 olacağım. Tek öneriniz askere gitmem midir ? 🙂

     2. Onur Yüksek Lisans yapmayacaksan zaten 29 yaşında gitmek zorundasın

 23. Sabri serhan dedi ki:

  Buarada 2013 te yakındoğu ünivversitesine yüksek lisans tek dönem kayıt yaptırıp askerliğimi 3 sene ertelemiştim .ama dediğim gibibtek dönem ne gittim nede bitirdim.tekrar yüksek lisansa kayıt yaptırsam ,erteleme hakkım oluşurmu,yoksa bu hakkımıda kaybetmiş mi oluyorum?

 24. Sabri serhan dedi ki:

  Meraba benim mayıs celbinde 4 mayısta yedek subay olarak teslim olmam lazımdı.teslim olmadım .bedelli bekliyorum.benim askerliğim mayıs celbinden ,ağustos celbine ne zaman atılcsk seviyeye gelir.bildiğim kadarıyla eğitimler başlayınca ,ağustosa atıyorlar doğrumudur.

  1. Sabri, Eğer yoklamanı yaptırıp katışıl yapmadıysan problemin büyür, bedelli askerlik için asker yoklama kaçağı konusu problem olabilir. Bedelli ile ilgili herhangi bir emare yok bilgin olsun

 25. mehmetm dedi ki:

  merhabalar,
  ağustos 2015’te lisanstan mezun oldum. ağustos 2017’ye kadar tecil ettirdim. fakat ağustos 2017’den beri herhangi bir işlem yaptırmadım. şu anda bakaya durumdayım. eylül 2018’de yüksek lisans programına kaydolarak askerliğimi tecil ettirebilir miyim?

  1. Mehmet , bakaya durumdan çıkmışsın artık sen asker kaçağı durumundasın bu nedenle çok gecikmiş olmasına rağmen askerlik şuybesine gidip, tecil işlemlerini sorabilirsin, lisans mezunu olduğun için ağustosta değil kasım ayında askerliğe gideceksin, bu bakımdan yüksek lisan a kayıt yaptırısan muhtemelen ertelenir

 26. Çağrı dedi ki:

  Merhabalar,

  Şu an yüksek lisansımın 2. senesindeyim. Ders veremediğim için teze geçemiyorum. Doğal olarak kaydımı sildirmezsem okul ile ilişiğim kesilecek. Ben de kaydımı sildirip başka bir üniversitede yüksek lisans yapmak istiyorum. Fakat kaydımı mayıs ayının başında sildirirsem ağustos celbine atıyorlar çoğu üniversitenin kayıt tarihi eylül bu durumda da bakaya kalmış oluyorum sanırım. Benim için ne önerirsiniz?

  1. Çağrı ağustos celp donemi için başvurular sona erdi zaten, şimdi bıraksan ve ağustosta yeniden Yüksek lisansa başlasan muhtemelen tecil ettirebilirsin

   1. Çağrı dedi ki:

    Fakat Ağustos celbi için son başvuru tarihi 31 mayıs diyor. Yani bir sorun olmasın.

    1. Evet çağrı ağustos celbi için son başvuru 31 mayıs, planının buna göre yap

 27. Ertürk dedi ki:

  1) Kuvvet olarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, sınıf olarak deniz çıktı.
  2) Statü: Yedek Subay
  3) Meslek Kurası çıktı, eğitim süresi kaç gündür?
  4) Meslek Kurası çıktı diye Türkiye’nin her yerinde Doğu Anadolu’da, Güneydoğu Anadolu’da veya KKTC’de görev yapma ihtimalimiz var mıdır yoksa sadece Deniz kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı olarak mı görev yapacağız?

  1. Ertürk, Meslek Eğitimleri 3 ay olması gerek, Deniz kuvvetleri komutanlığının birlikleri dışında görev yaptırmazlar zaten, Doğu ve güneydoğuda Deniz kuvvetleri Komutanlığının birliği yok

 28. Kaytbay dedi ki:

  Kuvvet: Deniz Kuvvetleri Komutanlığı

  Sınıf: Deniz

  Statü: Yedek Subay

  Kurada Doğu’ya veya Güneydoğu’ya düşme ihtimalimiz var mıdır?

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Arkadaşım Deniz Kuvvetleri komutanlığı’nın güneydoğuda brliği yok, bu bakımdan en uzak Trabzona düşersin

 29. Mehmet dedi ki:

  Eğitim birliği İzmir/Karabağlar/Poligon, branşım ise 133’tür, statüm ise yedek subaylıktır. Branşın 133 olması neyi ifade etmektedir? Kaç gün veya ay sürüyor eğitimimiz?

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Mehmet, hayırlı olsun, 133 branş kodu, yedek subay anlamına gelir, yani atandığın birlikte böluğun yedek subayı olacaksın, Allah YArdımcın Olsun

   1. Mehmet dedi ki:

    Bir de meslek kurası çıktı iktisat mezunu olmama rağmen. Meslek kurası çıkanların eğitimi bir ay sürüyor diye biliyorum. Farklılık olabiliyor mu?

    1. Meslekler icin 45 gun egitim suresi var. Ayrıntıli olarak sorarmisin sorunu

     1. Mehmet dedi ki:

      Sorumun cevabını aslında verdiniz. Meslekçilerin eğitim sürelerini sormuştum. Bazı yerlerde 18 gün, 1 ay veya 23 günü geçmez gibi şeyler yazmaktadır. Amlamadığım şey şudur; iktisatçı olarak denizde ne gibi bir meslek icra edecepim. İki yabancı dilim vardır. Almanca ve İngilizce bilmekteyim. Almanca dil sertifikasını işlemlerimi yapan memur dosyaya ilave etmişti. Acaba diyorum yabancı dil için mi meslek kurası çıktı?

 30. Ömer dedi ki:

  Kuvvet kısmında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, sınıf kısmında ise deniz yazmaktadır. Eğitim birliğiyle ilişiğimiz kesildiğinde de mi Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda görevli olacağız? (Statü: Yedek Subay)

  1. Evet Deniz kuvvetleri komutanlığı nda deniz ci olarak girev yapacaksiniz. Allah yardımcınız olsun.

   1. Ömer dedi ki:

    Eğitim Birliği: EGE DZ.BLG.K. İZMİR DZ.ER EĞİTİM TABUR K. / İZMİR /KARABAĞLAR/POLİGON / İZMİR

    Ne gibi bir eğitim verecekler bize? Eğitim birliğini bitirdikten sonra sınıf kısmında deniz yazdığı için amfibi piyade olma ihtimalimiz yok mu?

    Verdiğiniz cevap için teşekkürler.

    1. Ömer yedek subaylar atandıkları birliklerde kendilerine verilen görev dışında Birlik komutanının verdiği görevleri yaparlar fakat yapacağın uzun dönem askerlik süresince başka bir branş ataman olmaz.

     1. Ömer dedi ki:

      Kırk yıl düşünsem denizcilik gelmezdi aklıma. Cevaplar için teşekkürler.

 31. Taylan dedi ki:

  Merhabalar. Öncelikle böyle bilgilendirici bir site oluşturup devamlı ilgilendiğiniz için teşekkür ederiz.
  Ben, Tunceliliyim. Abim, askerliğini Şırnakta yaptı. Ayrıca, kısa dönem olarak gidiyorum. Bana, doğu çıkma ihtimali var mı? İntermette okuduğum kadarıyla kimisi çıkar diyor; kimisi de çıkmaz ama çıksa bile itiraz dilekçesi yazıp batıya geçebiliyorsun diyor. İşin aslı nedir?

  1. Taylan, ikamet ettiğin ve doğduğun il haricinde her yere ve her göreve askerliğin çıkabilir, Bu bakımdan kısa dönem olduğun için askerlik yükümlülüğünü yerine getirmek için gitmiş olacaksın. İtiraz dilekçesi tabiiki yazabilirsin, fakat bunun değerlendirilmesi, uygun görülmesi ve senin yeni bir birliğe görevlendirilmen askerliğinin bitimine denk gelir diye düşünüyorum,

 32. Mehmet dedi ki:

  1988 ağustos doğumluyum, Kasım 2017’de tecilim bitti(asistan dr olarak tecilim Kasım 2017’ye kadardı), bakaya durumdayım, tezsiz yüksek lisansa başvurarak en azından 1,5 yıl (tezsiz y.lisanlar 3 dönem oluyormuş) daha tecil yaptırmak istiyorum, bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim ?
  Bu arada tezsiz y.lisans başvuruları çoğu üniversitede ağustos-eylül gibi gördüğüm kadarıyla.

  1. Mehmet, Askerlik şubesine gidip, yüksek lisans eğitimini başladığı için tecil ettirmek istediğini belirtmelisin, Yüksek Lisans başlayana kadar bakaya durumda olmak senin için iyi olmaya bilir, çünkü bu sene içinde başvuru yapomazsan bu seferede yoklama kaçağı olacaksın

 33. muharrem dedi ki:

  kütük 98*1 alıyormuş şubatta ben 93 lüyüm ocakta bozdurdum mayıs celbi yazıyor verdikleri kagıtta kısa dönem mayısta gidermiyim kütügün 98 e 1 alması sıkıntı yaratır mı?

  1. Muharrem Lisans Mezunlarının celp dönemleri yoıl içinde 4 defa yapılıyor. tecil süresi sonra eren Kısa dönem yada yEdek USbay adayı ilk linsan mezunları için olan celp döneminde askere alınırlar

 34. Can Sönmez dedi ki:

  Merhabalar.28 yaşındayım Yüksek lisansım halen devam ediyor 8nci yarıyıl da bulunuyorum.30 nisan 2018 e kadar tecilli görünüyorum.Ağustos 2018 den itibaren sevke tabi görünüyorum ama ben ağustos ayındaki mülakatlara girip doktora yapmak istiyorum.şimdi burada bazı sorularım var izninizle

  1)bakaya kalmadan okula başvuru ve kayıt işlemlerimi nası yaptırabilirim?tezimi bitirmem 4-5 aydan önce mümkün görünmüyor çünkü mezun olamam
  2)diyelim ki bakaya kaldım ve o dönemde mezun oldum veya mezun olmadan doktoraya başvurdum.bu şekilde başvuruda bulunabilir miyim doktoraya ve tecil ettirebilir miyim.örneğin 30 ağustosta mezun oldum.

  benim planım bakaya da olsam mezun olmak ve hemen peşine belirtilen para cezasını ödeyip tecil ettirmek sonra da doktoraya kayıt yaptırmak.bu mümkün mü ? siz nasıl bir yol izlememi önerirsiniz.teşekkürler

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   CAN Lisans Mezunları 4 Yıllık Lisans Mezunları 29 yaşında olmamak (yani 28 yaşını bitirmemiş olmak ) kaydıyla 2 yıl Tecil ettirebilirler(En fazla 29 yaşınıza kadar erteleyebilirsiniz) bu süre zarfında YÜksek Lisans a kayıt yaptırırsanız eğitiminiz bitene kadar (2 yıl ) daha askerliğinizi erteleyebilirsiniz. Yüksek Lisanstan mezun olduktan sonra 34 yaşını bitirmemiş olmak kaydıyla (en fazla 35 yaşınıza kadar) 1 yıl daha erteleyebilirsiniz. Şimdi Bu durumda Sen 28 yaşındasın, bu durumda eğitim gördüğünden dolayı, eğitim durumundan dolayı tecil isteyebilirsin, Mezun olduktan sonrada 1 yıl erteleme hakkın var bunu kullanabilirsin.

   1. Can dedi ki:

    30 nisan da tecil bitiyor,ne zaman bakaya duruma düşerim ve gbt de görünür?30 haziran a kadar hazirlik yapmalisin diyor,subeye gidip agustosta doktora sınavına gireceğim veya mezun olacağım desem uzatırlar mı 2-3 ay kadar ? Kısacası ne kadar az süre bakaya görünüp mezun olabilirim, ağustos başı veya eylül de olacağım gibi

    1. Can 372. dönem KD ve Yedek Subay adayları için son başvuru tarihi 31 mayıs, senin tecilin 30 nisanda bitiyor ise 331 mayıstan sonra bkaya kalmış olursun, 31 mayıs tarihine kadar problem yok, 31 mayıstan sonra doktoraya başlarsan o zman bakaya düşmüş polursun ama tecil de ettirebilrsin. sen 31 mayıstan once gidip askerlik şubesiyle görüşmen gerek

     1. Can dedi ki:

      Agustos 2018 celp görünüyor, ağustos ‘ta doktora sınavım var ve yüksek lisanstan mezun o.iyorum şubeye söylesem kasım a erteler mi

     2. Can, tecil tarihin eğer mayıs sonrası ise zaten ağustyosta gidemezsin, 373. döneme kalırsın, doktoayı kazanırsan tekrar askerlik şubesine gidip tecil ettirmen gerekir

 35. Hakan dedi ki:

  Merhaba. Benim tecilim 30 Martta bitiyordu. Son gün başvurdum. Mayıs celbinde askersin dedi ordakiler.Ayrıca,2 Mayısta askerlik yerin belli olcak dediler. Burda okudularım daha farklı. Kafam karıştı, ben mayısta gitmeyecek miyim. Evrakta neden öyle yazıyor?

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   hakan lisans mezunları 4 dönem olarak celpleri olur, bu bakımdan bir karmaşa var gibi görünüyor, 30 martta başvurduysan, 372. Donem Olarak Ağusyos Ayında gitmen gerekir. E Devletten Kontrol edermisin

   1. Hakan dedi ki:

    Karmaşa ne demek, resmen beyin ameliyatına döndü iş. Bir internet sitesinde 3-8 mayısda teslim olunacak yazıyor. Diğerinde 2-4 mayıs yazıyor. Askerlik şubesi 2 Mayısta nereye gitceğin belli olacak diyor. İşim gücüm bar, bu belirsizlik zorluyor beni. E devlet te sadece tertibat bekliyor yazıyor. Askeriyede mantık arama derlerdi, bu kadar erken başlayacağını ummazdım

    1. Hakan Milli Savunma Bakanlığının Resmi internet sayfasından Lisans mezunları için celp dönemi belirtilmiş, bu bakımdan sen 30 MArtta başvurduysan 372. Dönem yedek Subay Kısa Dönem Asker Olabilirsin, 372. Dönem ler ağustos ayında askerliğe başalayacaklar

 36. Ali bayraktar dedi ki:

  Öncelikle merhebalar. Lisans mezunuyum mayısta askere gidecem. Halkla ilişkiler ve tanıtım mezunuyum. Diplomam 3.19. Boy 173 kilo 63. Komondo ve yedek subay a evet dedim bu durumda bana yedek subay gelme ihtimali var midir?

  1. Ali, Yedek Subay adayı TSK nin ihtiyacına göre belirleniyor. Sanıyorum sende Yedek subay olmak istiyorsun, umarım istediğin olur.

 37. Bahadır Karaca dedi ki:

  Merhaba;
  Ocak 2018’de tecilim bittikten birkaçgün sora şubeden 31.03.2018’e kadar askerlik işlemleri yönünden sakıncası yoktur yazısı aldım.
  Askerlik Bilgileri kısmında Mayıs 2018 Celp Dönemi olarak görünüyor.

  Ben bugün gidip ales için başvuru yapacağım. Fakat yüksek lisans için kayıt işlemleri çoğu ünide Ağustos-Eylül arasında yapılıyor. Kayıt yaptırana kadarki askerlik durumum nedir? Ve kayıt işlemleri için gerekli askerlik durum belgesini ne zaman almaya gitmem gerekir. (Erken gidip kayıttan önceki bir tarihe celp verilmesi gibi bir durumla karşılaşarak kayıt yaptıramıyor olmak istemiyorum.)

  1. Bahadir Mayıs 2018 den sonra askere alınacaksın, bu nedenle tekrar askerlik şuybesine gidip tecili yaptrmak istediğini soyle. boylece hem yol haritanı çizmiş olursun. Turan arkadaşım biraz daha hakim ona da yazayım ondan gelen cevaba göre sana dönerim mtekrar

   1. Bahadır Karaca dedi ki:

    Tekrar tecil hakkım bulunmuyor maalesef. Üniversite sonrası iki yıl tecil ettirmiştim. Şu an sanırım marttan sonra yoklama kaçağı oluyorum??

    Ve bu durum yüksek lisans kaydı için engel değil diye biliyorum. Ama işte kayıt için gerekli durum belgesini almaya ne zaman gitsem daha iyi olur ki kayıt tarihlerine askerlik açısından sakıncası yoktur tarihlerini denk getirirebileyim onu bilemiyorum.

    1. Bahadir, Yoklama kaçağı olursan, Askeri ceza hükümlerine göre para cezasına çarptırılıabilirsin, eğer yıl sonuna kadar asker gitmek için başvurmazsan asker kaçağı olmuş olursun bunun para cezası daha buyuk. bu nedenle kendin değerlendirmelisin.

 38. bayelt dedi ki:

  merhabalar…
  e-devletten askerlik durum belgesi sorgulaması yaptığım zaman, 31-03-2018 tarihine kadar sakıncası yoktur yazıyor. aşağıda da sınıf ve tertibat bekliyor yazıyor. yüksek lisansım 2 gün önce bitti. elimde diplomam ve 1 yıllık tecil hakkım var. kütük olarak adıyaman merkez e kayıtlıyım celp dönemi şubat imiş, geçmiş. şimdi sorum şu,
  tecil hakkını sizce ne zaman kullanmalıyım?
  31 marttan sonra bakaya kalıyorum sanırım, bakaya iken o diploma ile tecil yapabilir miyim?
  çok teşekkür ediyorum…

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Yuksek Lisans Sonrası 1 yıl erteem hakkını kullanman için bakaya kalmaman gerekiyor. bir an once askerlik şubesine gidip tecil işlemini yapmalısın

   1. bayelt dedi ki:

    çok teşekkür ederim kıymetli cevabınız için..

 39. ferhat dedi ki:

  Merhaba, 88 doğumluyum. e devlette 31 mart 2018 tarihine kadar askerlik yönünden sakınca yoktur görünüyor. yüksek lisansa başvurup tecil ettirmek istiyorum fakat başvurular haziran temmuz döneminde gerçekleşiyor. yoklamaya katılmaz isem bakaya durumda yüksek lisans kazanırsam tecil gerçekleştirilir mi?

  1. Ferhat, Bakaya kalmak iyi bişey değil, askerlik şubesine 31 marttan önce gidip durumunu netleştir. 31 Mart tarihine kadar tecilliysen 31 marttan sonraki ilk Yedek Subay/ Kısa Dönem alımlarına gitmen gerekiyor. 372. dönem yedek subaylar Ağustos döneminde gideecek, Ağustos celbine son başvuru tarihi ise 31 Mayıs 2018. eğer 31 Mayıs 2018 de öğrenci olursan o zman tecil ettirebilirsin.

 40. ugur dedi ki:

  08.02.2019 yılına kadar tecilli gözüküyordum,ancak şu an yüksek lisans kaydım silinmiş durumda bu sebeple 31 mart 2018 tarihine kadar askerlik yönünden bir sakınca yoktur diye bir uyarı var ve altında sınıflandırma ve tertibat bekleniyor yazıyor, şimdi eylül ayında ki kayıtlarda herhangi bir üniversiteye kayıt olmak için ne yapmam gerekiyor..kayıt yaptırırsam eğer tecil durumum oluyor mu?

  1. Mehmet Yeşil dedi ki:

   Uğur Kardeşim, 31 Mart Tarihini E-Devletten Öğrendiysen, Askerlik Şubesine gidip detaylıca kontrol et. Mart 2018 sonunda tecilin bitecek ve 372. Dönem KD asker olarak yoklaman istenecek. gitmezsen bakaya kalacaksın. bu daha kötü olur. MArt sonuna kadar askerlik şubene gidip tecil işlemi yaptır

   1. ugur dedi ki:

    kayıt yaptırmak için eylül ayını beklemem gerekiyor çünkü güz dönemi için, o zamana kadar tecil işlemi yapıyorlar mı ?

   2. Yunus dedi ki:

    Tecili 31 Martta bitenler Ağustosta mı alınacak?

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

     Evet cunku 372. Donem yedek subay ve kisa donem askerlik icin son basvuru 31 mayis o tarihe kadar yoklama yaptirman gerekiyor

 41. Emre dedi ki:

  Merhabalar benim sorunum şu ; 4 yıllık lisansın ardından tezli yüksek lisansa kaydoldum tecilim 2020 yılına kadar devam ediyor. Fakat Haziran ayında tez sürecine geçemediğim için okuldan atılacağım böylece tecilim sona erdirilmiş olacak yeniden yüksek lisansa kayıt olmak istiyorum fakat haziranda tecilim iptal olacak yüksek lisans kayıtları ağustos-eylül aylarında aradaki 2 ay benim için ne gibi bir sorun olur ne yapabilirim, teşekkürler

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Emre kardeşim, 2020 yılına kadar tecil ettirdiysen problem olmaması lazım, 2020 yılına kadar yeni bir Yüksek Lisansa Başvurabilir yada bu Yüksek Lisansına devam edebilirsin, sen tezini veremediğin için tecilin sona ermez. fakat istersen askerlik şubesine giderek öğrenebilirsin

   1. Emre dedi ki:

    Yüksek lisanstan atılınca tecilimde direk iptal oluyor diyebiliyorum sizin bir bilginiz var mı bu konuda

 42. Samed B dedi ki:

  Merhaba, 1988 doğumluyum. son 1 yıldır yoklama kaçağı görünüyorum. mart 2018 itibari ile yüksek lisansı kazandım.
  şimdi askerlik şubesine gidip yoklamamı yaptırsam ve mayıs 2018 e kadar askerlik yönünde sakıncası yoktur şeklinde askerlik durum belgesi alsam, bununla yüksek lisansa kayıt yaptırdıktan sonra askerliğim ertelenir mi?
  yoksa yoklama kaçağı olduğum için erteleme yapılmaz mı?

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Samed kardeşim, sen bakaya kalmış gibi görünüyorsun. e devletten askerlik bilgilerini sorgula mart2018 den sonra öğrenci belgen olması lazım onunla askerlik şubesne gidip tecil işlemi yaptırmalısın

 43. kerem dedi ki:

  Merhaba,

  Nisan 1 itibariyle yüksek lisantan mezun olacağım ancak tecilim Mart ayının 17’sinde bitiyor. 1 Nisanda diplomam ile askerlik şubesine gidersem askerliğimi bir sene tecil ettirebilir miyim?

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Kerem KArdeşim, tecilin bitmeden öğrenci belgenle Askerlik şubesine git ve bri yıl daha tecil etmek istediğini soyle, bazı şartlar var onalrı sağlarsan tecil ettirebilirsin

 44. Yiğithan dedi ki:

  Merhabalar

  1988 doğumluyum. Bugün YL yaptığım üniversitenin kaydımı sildiğini öğrendim. İşin kötü yanı sistemle ilgili bir sıkıntı yaşanmış ve kaydı şu an silmek durumunda kalmışlar (teknik olarak sürem önceden dolmuş ancak olay şimdi gerçekleşti). Tabii şu anda öğrencilik durumumu kaybettiğimde otomatikman normalde 2019 olan tecil durumum muhtemelen 2018 Ağustos dönemine düşecek ve an itibariyle hiçbir üniversitede YL kayıt süreci olmadığından açıkta kalıcam ve sonrası malum.

  Sizce aşağıdakilerden hangisini yapmak daha doğru olur:

  a) Yeni celp dönemimin belirlenmesini bekledikten sonra askerlik şubesine gidip bir sağlık raporuyla bir sonraki celp dönemine mi aldırmalıyım? Bunu yapmamın sebebi Ağustos celbinin son kayıt gününün 31 Mayıs olması ve o tarihte herhangi bir YL programının kaydının henüz başlamamış olmasıdır. Ayrıca sağlık raporu özelden mi devletten mi alınıyor? 2-3 günü kapsayan basit bir sağlık raporu yeterli midir? Bu raporu tecil tarihinin son günü (diyelim 30 Mayıs) doğrudan askerlik şubesine götürünce işlem halloluyor mu?

  b)Ya da belirlenen celp süresinin hiçbir şey yapmadan gelmesini bekleyip, bakayaya düşüp, sonra askerlik şubesine gidip yüksek lisans yapmak için ileri bir tarihe çekmelerini söyleyip, sonra da YL kayıtları başladığında bir programa kaydolarak 1,5 sene tecil mi ettirmeliyim? Böyle bir şey mümkün mü?

  Bu seçenekler haricinde başka bir çözüm varsa ve yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Yiğithan KArdeşim, öncelikle e devletten askerlik belgesi sorgulaması yap ve hangi tarihe kadar tecilli olduğunu öğren. muhtemelen 2019 yılına kadar tecillisindir. eğer tecilin ortadan kalktıysa, askerlik subesine gidip tecil süresini uzatmalısın. bakaya kalırsan ve yakalınırsan muhtemelen direkt olarak askere alırlar. celp tarihine kadar askerlik subesine başvurmalısın, cezalı duruma düşersen mazeretini de kabul etmezler.

   1. Yiğithan dedi ki:

    Çok teşekkürler ancak bir kısmı anlayamadım. Askerlik şubesine gidince ben tecilimi uzatmak istiyorum demek yeterli oluyor mu? Bu kadar kolay olacağına inanası gelmiyor insanın o yüzden soruyorum 🙂

 45. Caglar dedi ki:

  merhabalar,

  88’liyim. 2015’te 4 yıllık lisans mezunu oldum. şubeye gittim askerliği tecil ettirdim, 2017 mayısa kadar.

  fakat 2017 mayıs geldi geçti ben hiçbir işlem yapmadım. şu anda yaklaşık 10 aydır yoklama kaçağıyım sanırım ya da bakaya mıyım?

  şu anda çok güzel bir iş buldum, fakat askerlikle ilgili belge götürmem lazım. şubeye gidince ne ile karşılaşacağım?

  ben bakaya durumda mıyım? şubeye gitsem cezaları ödesem beni mayıs celbine yazsalar, ben de hemen yarın gidip yüksek lisansa kaydolsam 1,5 sene tecil alabilir miyim?
  bakaya durumdakiler yüksek lisansa kaydolabiliyor mu? 30 yaşında olmasına rağmen.

  ben nasıl işe gireceğim? çok güzel bi iş buldum kaçırmamam lazım. ne yapmalıyım şu durumda?

  cevap verenlere şimdiden teşekkürler.

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Çağlar KArdeşim, Senin 2017 Mayıs ayında hazır asker olman gerekiyordu. sen bakaya kalmışsın ve yoklama kaçağısın şu anda. askerlik şubesine gittiğinde bu orata çıkacak zaten, Eğer ertelemek istiyorsan Yüksek lisans için başvur, YÜksek lisans suresi içinde tekrar tecil ettirebilirsin. Mumkun değilse 371. dönem için son başvuru 28 şubat o tarihte de gitmezsen 31 mayısa kadar başvurman gerekiyor. bu halde 372. Dönem KK olarak askere gidersin. Şu durumda muhtemelen asker kaçağı değil bakayasın, ama bu sure uzarsa kimlik bilgilerin polis e iletilecek ve askere alınman için işlem başlatılacaktır. kardeşim sen geciktirmeden önce yüksek lisansa başvur sonrada askerlik şubesine gitmelisin

 46. resul dedi ki:

  Merhabalar Ben önlisans mezunuyum yaşım 21 uzman çavuş veya astsubay alımlarına başvuracam ailem 4 yıllığa tamamla teğmen olarak devam edersin dediler. aklımda sorular oluştu.
  uzman çavuş olursam teğmen olmam nekadar süre alır?
  sizce ne yapmalıyım.

 47. Mustafa dedi ki:

  Merhaba 4 yıllk mezunuyum, tecilim 31 mart son, ancak yüksek lisansa başlamak istiyorum, kayıtlar haziran ayında nasıl bir yol izleyebilirim.

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   öncelikle bakaya kalmadan yoklamnızı yaptırmanızı ve ve haziran ayında yuksek lisans için başvuracağınızı askerlik şubenize belirtmeniz gerekiyor. Şubede durumunza gore bakaya durumunuzu erteleyebilirler

 48. Mert dedi ki:

  Merhaba , ben şuanda lisans öğrencisiyim ve 26 yaşından gün aldım ancak lisansımın bitmesi 29 yaşımı geçecek dolayısıyla üniversitenin son senesinde tecilim bitecek nasıl bir yol önerirsiniz tecili bitmiş biri bakaya olarak okumaya devam edeebilirmi eğer ettiyse mezun olduktan sonra kısa dönemmi gider?

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Üniversite bittikten sonra o dönemki Yedek Subay/ Kısadönem askerklik için hazır asker olursunuz. okuduğunuz dönemde tecil bitiyor ise teciliniz bitmeden okuduğunuza dair belgeye askerlik şubesine mutlaka iletin. yoksa once bakaya kalır sonra askere gitmek zorunda kalırsınız

 49. Uğur dedi ki:

  Selamlar. Lisans sonrası tecilim 8 Şubat 2018’de bitiyor. Askerlik şubesine Mart’ta gitmem durumunda Ağustos celbine beni kayıt edecekler anladığım kadarıyla. Ondan sonra işimden istifa edip işsizlik maaşı alabilir miyim bunu takip eden süreçte temmuz ayında yüksek lisansa başlayabilir miyim? Ağustos celbi için sınıflandırmalar ne zaman yapılıyor? Böyle bir durumda yüksek lisansa başlamam için en son tarihi ne olur?

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   İşsizlik maaşı ile ilgili konu SGK birimlerini kapsayan konu. 28 Şubata kadar Askerlik şubesine başvurursanız 371. Dönem için hazır asker olursunuz ve Ağustos ayında Askere gidersiniz. Eğer Mart ayında başvuru yaparsanız 372. döneme kalırsınız. Fakat şubat 2018 tarihinde askerlik ile ilgili probleminiz olmamasına rağmen , mart ayında bakaya kalırsınız. Bakaya durumuna düşerseniz idari para czesı yazılabilir. Şubat içinde bakaya durumunu kaldırtıp askerlikle ilişiği yoktur belgesi almalı ve hemen Yüksak lisans için başvuru yapmalısınız. başvuru sonrası yuksek lisans belgenizi askerlik şubesine verim tecilinizi uzatrıabilirsiniz.

 50. Emre dedi ki:

  Mrb arkadaşlar bölüm AÖF işletme ortalama:2,54 yedek subay evet komando evet uzun dönem yedek subaylik çıkarmı

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Emre kardeşim Anlaşılan sen uzun dönem istiyorsun. Uzun Dönem Yedek Subaylar Türk Silahlı Kuvvetlerinin İhtiyacına binaeen çıkıyor. Aynı Ünversiteyi bitirmiş iki arkadşın birisinin Uzun dönem diğerinin kısa dönem yaptığını gördüm ben . biraz da şans işi bu işler 🙂

   1. Emre dedi ki:

    Teşekkürler turan kardeşim