371. Dönem Yedek Subay ve Kısa Dönem Askerler

371. Dönem Yedek Subay ve Kısa Dönem Askerler

371. Dönem Yedek Subay ve Kısa Dönem Askerler 

Değerli Ziyaretçilerimiz, 371. Dönem Yedek Subay ve Kısa Dönem Askerler  için hazırladığımız geniş kapsamlı yazımız ile 371. Dönem Kısa Dönem Askerlik, Yedek Subay Askerlik, Askteğmen maaşları, Kimler Asteğmen olabilir gibi konuları işledik.

371. Dönem Yedek Subay ve Kısa Dönem Askerler ne zaman askere gidecek?

370. Dönem KD Askerler  ocak ayı içinde acemi birlikleri  belli olacak. 371. Dönem Yedek Subay ve Kısa Dönem Askerler in tecil bozdurmak için son tarihleri 28 Şubat 2018. Bu tarihe kadar tecillerini bozdurmayan vatandaşlar 372. Dönem e kadar bakaya kalırlar.

Yedek Subay mı olacağım Kısa Dönem mi ?

Lisans mezunu tüm asker adayları Türk Ordusunda 6 aylık kısa dönem er/erbaş ya da 12 aylık Yedek Subay (Asteğmen)  olarak görevlendirilirler.


Türk Silahlı kuvvetlerinde Tıp Doktorları, eczacılar, diş hekimleri zorunlu olarak 12 ay uzun dönem yedek subay olarak görev yaparlar. Diğer lisans mezunları ise ordunun ihtiyacına binaen seçilirler. Tüm celp dönemlerinin 3. Haftasında TSK tarafından kimlerin Yedek Subay olacağı kimlerin Kısa Dönem Asker olacağı internet sitesinden yayınlanır.

Sağlık Personelleri, Biyomedikal Mühendisleri 01-03 Nisan 2018 tarihinden itibaren Samsun Sahra Sıhhiye okulunda askerlik görevlerine başlayacaklar. Tıp Doktorları, Diş Hekimleri ve Eczacılar zorunlu olarak Uzun Dönem Askerlik yapacaklar, hemşire, psikolog, PDR ler ise kendilerine kısa dönem askerlik çıkması hainde 6 ay, Uzun Dönem olarak görev yapmaları halinde 12 ay askerlik görevlerini icra edecekler.

Sağlık personelleri dışındakiler Nisan Ayının 3. Haftasında   15-21 Nisan arasında açıklanacak olup ayrıca Samsun Sahra Sıhhıye Okulunda bulunan Sağlık Personelleri ı için  kısa dönemler ve uzun Dönemler belli olacaktır.

Yedek Subay Rütbesi

Yedek Subaylar Türk Silahlı Kuvvetlerinin en alt seviyesindeki subay rütbesindedir. Duhul (Katılış ) yapıp Yedek Subay Aday eğitimini tamamlayanlara nasb alarak  Asteğmen Rütbesi ile göreve başlarlar.

Asteğmen Rütbesinin işareti Tek Çizgidir.

Yedek Subay Asteğmen Rütbesi
Asteğmen Rütbesi

Genel Olarak Samsun Sahra Sıhhiye okulundan mezun olanlar Yedek Subay adayları 1 ay sonra nasbını alır, ve göreve Asteğmen olarak göreve başlarlar, diğer lisans mezunları ise 3 aylık Askeri bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi ve Askerin sevk ve idaresi için yurdun çeşitli noktalarında eğitim alırlar.

Asteğmen Maaşları

Asteğmen maaşı daha önce bir devlet kurumunda memur olarak çalışan personelleri için kendi derece ve kademesine göre maaşı düzenlenir. Daha önce hiç çalışmamış personellerin maaşı 9/1 memur maaşı üzerinden hesaplanır. 9/1 e göre Asteğmen Maaşı yaklaşık 4000 TL civarıdır.

Asteğemen Sağlık Personelleri İçin Döner Sermaye Ödemesi;

Bu personeller askerlik hizmetini ifa ederken yapacakları iş ve işlemler için ek ücret almazlar.

Fakat özel hizmet tazminatı, Ameliyat puanı gibi ek işlerden dolayı ödeme çıkarılabilir.

 Asteğmenler Nöbet Tutar mı ?

Tüm Askerler gibi Asteğmenler de Ordunun neferidir. Bu bağlamda tüm subaylar gibi asteğmenler de nöbet tutarlar. Askerler 7*24 esasına göre çalıştıklarından tuttukları nöbet için ek bir ödeme yapılmaz.

Asteğmenlerin Görevlendirdikleri Yerler

Asteğmenler genel olarak mesleki bilgi ve becerilerinden yararlanmak üzere mesleklerine uygun yerlerde görevlendirirler.

15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası Askeri Hastanelerin kapatılması ile Tıpta Uzmanlık yapmış hekimlerin nerelerde görevlendirileceği değişiklik göstermektedir.

Kimler Asteğmen olarak değerlendiriler?

Genel Olarak Mühendisler, Öğretmenler, Avukatlar, hakim, savcılar, Eczacılar, Hekimler, Hemşireler, Psikologlar, psikolojik Danışman ve rehberlik danışmanları, sosyal çalışmacılar gibi meslek grubundaki askerler yedek subay olarak değerlendirilirler.

Asteğmen Özlük Hakları Nelerdir?

Asteğmenler tüm askeri personeller gibi 7*24 esasına göre görev yaparlar. Nöbet dışında sabah 08:00 ile 17:30 saatler arasında görevlendirildikleri birlik, kışlada bulunmak zorundadırlar. Garnizon dışına çıkmaları, Garnizon Komutanının emrine tabidir. Yani Garnizon(İl, İlçe) dışına çıkmaları yasaktır.

Ne zaman Teğmen olurum?

Samsun Sahra Sıhhiye okulundam mezun olan Asteğmenler, terhislerine 3 ay kala, diğer lisans mezunları ise terhislerine 1 ay kala teğmen rütbesine nasb edilirler.

Asteğmenler Askeriyede Kalabilir mi ?

Genel Kurmay Başkanlığının dönem dönem sözleşmeli subay alımı yapmaktadır. Bu başvurulara şartları uygun olan herkes katılabilir. Eğer Asteğmen olarak görev yaparken başvuru yapar ve kabul edilirseniz, birlikteki göreviniz sona erdirilip, subay hazırlama kurslarına intikal ettirilirsiniz.

Eğer Harp Okulu Giriş Sınavlarına girer ve başarılı olursanız bu Harp okulu bünyesinde Subay olmak üzere yetiştirlirsiniz.

Konu ile ilgili aklınıza takılan soruları yorum olarak yada soru bölümümüzden gönderebilirsiniz. 

 

 

Bir önceki yazımız olan Bedelli Askerlikte Son Durum | Seçimden Sonra | başlıklı makalemizde bedelli askerlik 2018, bedelli askerlik ne zaman çıkacak ve bedelli askerlik tarihleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BİRDE BUNLARA BAKIN

106 yorum

 1. Mrb arkadaşlar bölüm AÖF işletme ortalama:2,54 yedek subay evet komando evet uzun dönem yedek subaylik çıkarmı

  • Emre kardeşim Anlaşılan sen uzun dönem istiyorsun. Uzun Dönem Yedek Subaylar Türk Silahlı Kuvvetlerinin İhtiyacına binaeen çıkıyor. Aynı Ünversiteyi bitirmiş iki arkadşın birisinin Uzun dönem diğerinin kısa dönem yaptığını gördüm ben . biraz da şans işi bu işler 🙂

 2. Selamlar. Lisans sonrası tecilim 8 Şubat 2018’de bitiyor. Askerlik şubesine Mart’ta gitmem durumunda Ağustos celbine beni kayıt edecekler anladığım kadarıyla. Ondan sonra işimden istifa edip işsizlik maaşı alabilir miyim bunu takip eden süreçte temmuz ayında yüksek lisansa başlayabilir miyim? Ağustos celbi için sınıflandırmalar ne zaman yapılıyor? Böyle bir durumda yüksek lisansa başlamam için en son tarihi ne olur?

  • İşsizlik maaşı ile ilgili konu SGK birimlerini kapsayan konu. 28 Şubata kadar Askerlik şubesine başvurursanız 371. Dönem için hazır asker olursunuz ve Ağustos ayında Askere gidersiniz. Eğer Mart ayında başvuru yaparsanız 372. döneme kalırsınız. Fakat şubat 2018 tarihinde askerlik ile ilgili probleminiz olmamasına rağmen , mart ayında bakaya kalırsınız. Bakaya durumuna düşerseniz idari para czesı yazılabilir. Şubat içinde bakaya durumunu kaldırtıp askerlikle ilişiği yoktur belgesi almalı ve hemen Yüksak lisans için başvuru yapmalısınız. başvuru sonrası yuksek lisans belgenizi askerlik şubesine verim tecilinizi uzatrıabilirsiniz.

 3. Merhaba , ben şuanda lisans öğrencisiyim ve 26 yaşından gün aldım ancak lisansımın bitmesi 29 yaşımı geçecek dolayısıyla üniversitenin son senesinde tecilim bitecek nasıl bir yol önerirsiniz tecili bitmiş biri bakaya olarak okumaya devam edeebilirmi eğer ettiyse mezun olduktan sonra kısa dönemmi gider?

  • Üniversite bittikten sonra o dönemki Yedek Subay/ Kısadönem askerklik için hazır asker olursunuz. okuduğunuz dönemde tecil bitiyor ise teciliniz bitmeden okuduğunuza dair belgeye askerlik şubesine mutlaka iletin. yoksa once bakaya kalır sonra askere gitmek zorunda kalırsınız

 4. Merhaba 4 yıllk mezunuyum, tecilim 31 mart son, ancak yüksek lisansa başlamak istiyorum, kayıtlar haziran ayında nasıl bir yol izleyebilirim.

  • öncelikle bakaya kalmadan yoklamnızı yaptırmanızı ve ve haziran ayında yuksek lisans için başvuracağınızı askerlik şubenize belirtmeniz gerekiyor. Şubede durumunza gore bakaya durumunuzu erteleyebilirler

 5. Merhabalar Ben önlisans mezunuyum yaşım 21 uzman çavuş veya astsubay alımlarına başvuracam ailem 4 yıllığa tamamla teğmen olarak devam edersin dediler. aklımda sorular oluştu.
  uzman çavuş olursam teğmen olmam nekadar süre alır?
  sizce ne yapmalıyım.

 6. merhabalar,

  88’liyim. 2015’te 4 yıllık lisans mezunu oldum. şubeye gittim askerliği tecil ettirdim, 2017 mayısa kadar.

  fakat 2017 mayıs geldi geçti ben hiçbir işlem yapmadım. şu anda yaklaşık 10 aydır yoklama kaçağıyım sanırım ya da bakaya mıyım?

  şu anda çok güzel bir iş buldum, fakat askerlikle ilgili belge götürmem lazım. şubeye gidince ne ile karşılaşacağım?

  ben bakaya durumda mıyım? şubeye gitsem cezaları ödesem beni mayıs celbine yazsalar, ben de hemen yarın gidip yüksek lisansa kaydolsam 1,5 sene tecil alabilir miyim?
  bakaya durumdakiler yüksek lisansa kaydolabiliyor mu? 30 yaşında olmasına rağmen.

  ben nasıl işe gireceğim? çok güzel bi iş buldum kaçırmamam lazım. ne yapmalıyım şu durumda?

  cevap verenlere şimdiden teşekkürler.

  • Çağlar KArdeşim, Senin 2017 Mayıs ayında hazır asker olman gerekiyordu. sen bakaya kalmışsın ve yoklama kaçağısın şu anda. askerlik şubesine gittiğinde bu orata çıkacak zaten, Eğer ertelemek istiyorsan Yüksek lisans için başvur, YÜksek lisans suresi içinde tekrar tecil ettirebilirsin. Mumkun değilse 371. dönem için son başvuru 28 şubat o tarihte de gitmezsen 31 mayısa kadar başvurman gerekiyor. bu halde 372. Dönem KK olarak askere gidersin. Şu durumda muhtemelen asker kaçağı değil bakayasın, ama bu sure uzarsa kimlik bilgilerin polis e iletilecek ve askere alınman için işlem başlatılacaktır. kardeşim sen geciktirmeden önce yüksek lisansa başvur sonrada askerlik şubesine gitmelisin

 7. Merhabalar

  1988 doğumluyum. Bugün YL yaptığım üniversitenin kaydımı sildiğini öğrendim. İşin kötü yanı sistemle ilgili bir sıkıntı yaşanmış ve kaydı şu an silmek durumunda kalmışlar (teknik olarak sürem önceden dolmuş ancak olay şimdi gerçekleşti). Tabii şu anda öğrencilik durumumu kaybettiğimde otomatikman normalde 2019 olan tecil durumum muhtemelen 2018 Ağustos dönemine düşecek ve an itibariyle hiçbir üniversitede YL kayıt süreci olmadığından açıkta kalıcam ve sonrası malum.

  Sizce aşağıdakilerden hangisini yapmak daha doğru olur:

  a) Yeni celp dönemimin belirlenmesini bekledikten sonra askerlik şubesine gidip bir sağlık raporuyla bir sonraki celp dönemine mi aldırmalıyım? Bunu yapmamın sebebi Ağustos celbinin son kayıt gününün 31 Mayıs olması ve o tarihte herhangi bir YL programının kaydının henüz başlamamış olmasıdır. Ayrıca sağlık raporu özelden mi devletten mi alınıyor? 2-3 günü kapsayan basit bir sağlık raporu yeterli midir? Bu raporu tecil tarihinin son günü (diyelim 30 Mayıs) doğrudan askerlik şubesine götürünce işlem halloluyor mu?

  b)Ya da belirlenen celp süresinin hiçbir şey yapmadan gelmesini bekleyip, bakayaya düşüp, sonra askerlik şubesine gidip yüksek lisans yapmak için ileri bir tarihe çekmelerini söyleyip, sonra da YL kayıtları başladığında bir programa kaydolarak 1,5 sene tecil mi ettirmeliyim? Böyle bir şey mümkün mü?

  Bu seçenekler haricinde başka bir çözüm varsa ve yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

  • Yiğithan KArdeşim, öncelikle e devletten askerlik belgesi sorgulaması yap ve hangi tarihe kadar tecilli olduğunu öğren. muhtemelen 2019 yılına kadar tecillisindir. eğer tecilin ortadan kalktıysa, askerlik subesine gidip tecil süresini uzatmalısın. bakaya kalırsan ve yakalınırsan muhtemelen direkt olarak askere alırlar. celp tarihine kadar askerlik subesine başvurmalısın, cezalı duruma düşersen mazeretini de kabul etmezler.

   • Çok teşekkürler ancak bir kısmı anlayamadım. Askerlik şubesine gidince ben tecilimi uzatmak istiyorum demek yeterli oluyor mu? Bu kadar kolay olacağına inanası gelmiyor insanın o yüzden soruyorum 🙂

 8. Merhaba,

  Nisan 1 itibariyle yüksek lisantan mezun olacağım ancak tecilim Mart ayının 17’sinde bitiyor. 1 Nisanda diplomam ile askerlik şubesine gidersem askerliğimi bir sene tecil ettirebilir miyim?

  • Kerem KArdeşim, tecilin bitmeden öğrenci belgenle Askerlik şubesine git ve bri yıl daha tecil etmek istediğini soyle, bazı şartlar var onalrı sağlarsan tecil ettirebilirsin

 9. Merhaba, 1988 doğumluyum. son 1 yıldır yoklama kaçağı görünüyorum. mart 2018 itibari ile yüksek lisansı kazandım.
  şimdi askerlik şubesine gidip yoklamamı yaptırsam ve mayıs 2018 e kadar askerlik yönünde sakıncası yoktur şeklinde askerlik durum belgesi alsam, bununla yüksek lisansa kayıt yaptırdıktan sonra askerliğim ertelenir mi?
  yoksa yoklama kaçağı olduğum için erteleme yapılmaz mı?

  • Samed kardeşim, sen bakaya kalmış gibi görünüyorsun. e devletten askerlik bilgilerini sorgula mart2018 den sonra öğrenci belgen olması lazım onunla askerlik şubesne gidip tecil işlemi yaptırmalısın

 10. Merhabalar benim sorunum şu ; 4 yıllık lisansın ardından tezli yüksek lisansa kaydoldum tecilim 2020 yılına kadar devam ediyor. Fakat Haziran ayında tez sürecine geçemediğim için okuldan atılacağım böylece tecilim sona erdirilmiş olacak yeniden yüksek lisansa kayıt olmak istiyorum fakat haziranda tecilim iptal olacak yüksek lisans kayıtları ağustos-eylül aylarında aradaki 2 ay benim için ne gibi bir sorun olur ne yapabilirim, teşekkürler

  • Emre kardeşim, 2020 yılına kadar tecil ettirdiysen problem olmaması lazım, 2020 yılına kadar yeni bir Yüksek Lisansa Başvurabilir yada bu Yüksek Lisansına devam edebilirsin, sen tezini veremediğin için tecilin sona ermez. fakat istersen askerlik şubesine giderek öğrenebilirsin

 11. 08.02.2019 yılına kadar tecilli gözüküyordum,ancak şu an yüksek lisans kaydım silinmiş durumda bu sebeple 31 mart 2018 tarihine kadar askerlik yönünden bir sakınca yoktur diye bir uyarı var ve altında sınıflandırma ve tertibat bekleniyor yazıyor, şimdi eylül ayında ki kayıtlarda herhangi bir üniversiteye kayıt olmak için ne yapmam gerekiyor..kayıt yaptırırsam eğer tecil durumum oluyor mu?

  • Uğur Kardeşim, 31 Mart Tarihini E-Devletten Öğrendiysen, Askerlik Şubesine gidip detaylıca kontrol et. Mart 2018 sonunda tecilin bitecek ve 372. Dönem KD asker olarak yoklaman istenecek. gitmezsen bakaya kalacaksın. bu daha kötü olur. MArt sonuna kadar askerlik şubene gidip tecil işlemi yaptır

 12. Merhaba, 88 doğumluyum. e devlette 31 mart 2018 tarihine kadar askerlik yönünden sakınca yoktur görünüyor. yüksek lisansa başvurup tecil ettirmek istiyorum fakat başvurular haziran temmuz döneminde gerçekleşiyor. yoklamaya katılmaz isem bakaya durumda yüksek lisans kazanırsam tecil gerçekleştirilir mi?

  • Ferhat, Bakaya kalmak iyi bişey değil, askerlik şubesine 31 marttan önce gidip durumunu netleştir. 31 Mart tarihine kadar tecilliysen 31 marttan sonraki ilk Yedek Subay/ Kısa Dönem alımlarına gitmen gerekiyor. 372. dönem yedek subaylar Ağustos döneminde gideecek, Ağustos celbine son başvuru tarihi ise 31 Mayıs 2018. eğer 31 Mayıs 2018 de öğrenci olursan o zman tecil ettirebilirsin.

 13. merhabalar…
  e-devletten askerlik durum belgesi sorgulaması yaptığım zaman, 31-03-2018 tarihine kadar sakıncası yoktur yazıyor. aşağıda da sınıf ve tertibat bekliyor yazıyor. yüksek lisansım 2 gün önce bitti. elimde diplomam ve 1 yıllık tecil hakkım var. kütük olarak adıyaman merkez e kayıtlıyım celp dönemi şubat imiş, geçmiş. şimdi sorum şu,
  tecil hakkını sizce ne zaman kullanmalıyım?
  31 marttan sonra bakaya kalıyorum sanırım, bakaya iken o diploma ile tecil yapabilir miyim?
  çok teşekkür ediyorum…

 14. Merhaba;
  Ocak 2018’de tecilim bittikten birkaçgün sora şubeden 31.03.2018’e kadar askerlik işlemleri yönünden sakıncası yoktur yazısı aldım.
  Askerlik Bilgileri kısmında Mayıs 2018 Celp Dönemi olarak görünüyor.

  Ben bugün gidip ales için başvuru yapacağım. Fakat yüksek lisans için kayıt işlemleri çoğu ünide Ağustos-Eylül arasında yapılıyor. Kayıt yaptırana kadarki askerlik durumum nedir? Ve kayıt işlemleri için gerekli askerlik durum belgesini ne zaman almaya gitmem gerekir. (Erken gidip kayıttan önceki bir tarihe celp verilmesi gibi bir durumla karşılaşarak kayıt yaptıramıyor olmak istemiyorum.)

  • Bahadir Mayıs 2018 den sonra askere alınacaksın, bu nedenle tekrar askerlik şuybesine gidip tecili yaptrmak istediğini soyle. boylece hem yol haritanı çizmiş olursun. Turan arkadaşım biraz daha hakim ona da yazayım ondan gelen cevaba göre sana dönerim mtekrar

   • Tekrar tecil hakkım bulunmuyor maalesef. Üniversite sonrası iki yıl tecil ettirmiştim. Şu an sanırım marttan sonra yoklama kaçağı oluyorum??

    Ve bu durum yüksek lisans kaydı için engel değil diye biliyorum. Ama işte kayıt için gerekli durum belgesini almaya ne zaman gitsem daha iyi olur ki kayıt tarihlerine askerlik açısından sakıncası yoktur tarihlerini denk getirirebileyim onu bilemiyorum.

    • Bahadir, Yoklama kaçağı olursan, Askeri ceza hükümlerine göre para cezasına çarptırılıabilirsin, eğer yıl sonuna kadar asker gitmek için başvurmazsan asker kaçağı olmuş olursun bunun para cezası daha buyuk. bu nedenle kendin değerlendirmelisin.

 15. Öncelikle merhebalar. Lisans mezunuyum mayısta askere gidecem. Halkla ilişkiler ve tanıtım mezunuyum. Diplomam 3.19. Boy 173 kilo 63. Komondo ve yedek subay a evet dedim bu durumda bana yedek subay gelme ihtimali var midir?

 16. Merhaba. Benim tecilim 30 Martta bitiyordu. Son gün başvurdum. Mayıs celbinde askersin dedi ordakiler.Ayrıca,2 Mayısta askerlik yerin belli olcak dediler. Burda okudularım daha farklı. Kafam karıştı, ben mayısta gitmeyecek miyim. Evrakta neden öyle yazıyor?

  • hakan lisans mezunları 4 dönem olarak celpleri olur, bu bakımdan bir karmaşa var gibi görünüyor, 30 martta başvurduysan, 372. Donem Olarak Ağusyos Ayında gitmen gerekir. E Devletten Kontrol edermisin

   • Karmaşa ne demek, resmen beyin ameliyatına döndü iş. Bir internet sitesinde 3-8 mayısda teslim olunacak yazıyor. Diğerinde 2-4 mayıs yazıyor. Askerlik şubesi 2 Mayısta nereye gitceğin belli olacak diyor. İşim gücüm bar, bu belirsizlik zorluyor beni. E devlet te sadece tertibat bekliyor yazıyor. Askeriyede mantık arama derlerdi, bu kadar erken başlayacağını ummazdım

    • Hakan Milli Savunma Bakanlığının Resmi internet sayfasından Lisans mezunları için celp dönemi belirtilmiş, bu bakımdan sen 30 MArtta başvurduysan 372. Dönem yedek Subay Kısa Dönem Asker Olabilirsin, 372. Dönem ler ağustos ayında askerliğe başalayacaklar

 17. Merhabalar.28 yaşındayım Yüksek lisansım halen devam ediyor 8nci yarıyıl da bulunuyorum.30 nisan 2018 e kadar tecilli görünüyorum.Ağustos 2018 den itibaren sevke tabi görünüyorum ama ben ağustos ayındaki mülakatlara girip doktora yapmak istiyorum.şimdi burada bazı sorularım var izninizle

  1)bakaya kalmadan okula başvuru ve kayıt işlemlerimi nası yaptırabilirim?tezimi bitirmem 4-5 aydan önce mümkün görünmüyor çünkü mezun olamam
  2)diyelim ki bakaya kaldım ve o dönemde mezun oldum veya mezun olmadan doktoraya başvurdum.bu şekilde başvuruda bulunabilir miyim doktoraya ve tecil ettirebilir miyim.örneğin 30 ağustosta mezun oldum.

  benim planım bakaya da olsam mezun olmak ve hemen peşine belirtilen para cezasını ödeyip tecil ettirmek sonra da doktoraya kayıt yaptırmak.bu mümkün mü ? siz nasıl bir yol izlememi önerirsiniz.teşekkürler

  • CAN Lisans Mezunları 4 Yıllık Lisans Mezunları 29 yaşında olmamak (yani 28 yaşını bitirmemiş olmak ) kaydıyla 2 yıl Tecil ettirebilirler(En fazla 29 yaşınıza kadar erteleyebilirsiniz) bu süre zarfında YÜksek Lisans a kayıt yaptırırsanız eğitiminiz bitene kadar (2 yıl ) daha askerliğinizi erteleyebilirsiniz. Yüksek Lisanstan mezun olduktan sonra 34 yaşını bitirmemiş olmak kaydıyla (en fazla 35 yaşınıza kadar) 1 yıl daha erteleyebilirsiniz. Şimdi Bu durumda Sen 28 yaşındasın, bu durumda eğitim gördüğünden dolayı, eğitim durumundan dolayı tecil isteyebilirsin, Mezun olduktan sonrada 1 yıl erteleme hakkın var bunu kullanabilirsin.

   • 30 nisan da tecil bitiyor,ne zaman bakaya duruma düşerim ve gbt de görünür?30 haziran a kadar hazirlik yapmalisin diyor,subeye gidip agustosta doktora sınavına gireceğim veya mezun olacağım desem uzatırlar mı 2-3 ay kadar ? Kısacası ne kadar az süre bakaya görünüp mezun olabilirim, ağustos başı veya eylül de olacağım gibi

    • Can 372. dönem KD ve Yedek Subay adayları için son başvuru tarihi 31 mayıs, senin tecilin 30 nisanda bitiyor ise 331 mayıstan sonra bkaya kalmış olursun, 31 mayıs tarihine kadar problem yok, 31 mayıstan sonra doktoraya başlarsan o zman bakaya düşmüş polursun ama tecil de ettirebilrsin. sen 31 mayıstan once gidip askerlik şubesiyle görüşmen gerek

     • Agustos 2018 celp görünüyor, ağustos ‘ta doktora sınavım var ve yüksek lisanstan mezun o.iyorum şubeye söylesem kasım a erteler mi

 18. kütük 98*1 alıyormuş şubatta ben 93 lüyüm ocakta bozdurdum mayıs celbi yazıyor verdikleri kagıtta kısa dönem mayısta gidermiyim kütügün 98 e 1 alması sıkıntı yaratır mı?

  • Muharrem Lisans Mezunlarının celp dönemleri yoıl içinde 4 defa yapılıyor. tecil süresi sonra eren Kısa dönem yada yEdek USbay adayı ilk linsan mezunları için olan celp döneminde askere alınırlar

 19. 1988 ağustos doğumluyum, Kasım 2017’de tecilim bitti(asistan dr olarak tecilim Kasım 2017’ye kadardı), bakaya durumdayım, tezsiz yüksek lisansa başvurarak en azından 1,5 yıl (tezsiz y.lisanlar 3 dönem oluyormuş) daha tecil yaptırmak istiyorum, bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim ?
  Bu arada tezsiz y.lisans başvuruları çoğu üniversitede ağustos-eylül gibi gördüğüm kadarıyla.

  • Mehmet, Askerlik şubesine gidip, yüksek lisans eğitimini başladığı için tecil ettirmek istediğini belirtmelisin, Yüksek Lisans başlayana kadar bakaya durumda olmak senin için iyi olmaya bilir, çünkü bu sene içinde başvuru yapomazsan bu seferede yoklama kaçağı olacaksın

 20. Merhabalar. Öncelikle böyle bilgilendirici bir site oluşturup devamlı ilgilendiğiniz için teşekkür ederiz.
  Ben, Tunceliliyim. Abim, askerliğini Şırnakta yaptı. Ayrıca, kısa dönem olarak gidiyorum. Bana, doğu çıkma ihtimali var mı? İntermette okuduğum kadarıyla kimisi çıkar diyor; kimisi de çıkmaz ama çıksa bile itiraz dilekçesi yazıp batıya geçebiliyorsun diyor. İşin aslı nedir?

  • Taylan, ikamet ettiğin ve doğduğun il haricinde her yere ve her göreve askerliğin çıkabilir, Bu bakımdan kısa dönem olduğun için askerlik yükümlülüğünü yerine getirmek için gitmiş olacaksın. İtiraz dilekçesi tabiiki yazabilirsin, fakat bunun değerlendirilmesi, uygun görülmesi ve senin yeni bir birliğe görevlendirilmen askerliğinin bitimine denk gelir diye düşünüyorum,

 21. Kuvvet kısmında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, sınıf kısmında ise deniz yazmaktadır. Eğitim birliğiyle ilişiğimiz kesildiğinde de mi Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda görevli olacağız? (Statü: Yedek Subay)

   • Eğitim Birliği: EGE DZ.BLG.K. İZMİR DZ.ER EĞİTİM TABUR K. / İZMİR /KARABAĞLAR/POLİGON / İZMİR

    Ne gibi bir eğitim verecekler bize? Eğitim birliğini bitirdikten sonra sınıf kısmında deniz yazdığı için amfibi piyade olma ihtimalimiz yok mu?

    Verdiğiniz cevap için teşekkürler.

    • Ömer yedek subaylar atandıkları birliklerde kendilerine verilen görev dışında Birlik komutanının verdiği görevleri yaparlar fakat yapacağın uzun dönem askerlik süresince başka bir branş ataman olmaz.

 22. Eğitim birliği İzmir/Karabağlar/Poligon, branşım ise 133’tür, statüm ise yedek subaylıktır. Branşın 133 olması neyi ifade etmektedir? Kaç gün veya ay sürüyor eğitimimiz?

   • Bir de meslek kurası çıktı iktisat mezunu olmama rağmen. Meslek kurası çıkanların eğitimi bir ay sürüyor diye biliyorum. Farklılık olabiliyor mu?

     • Sorumun cevabını aslında verdiniz. Meslekçilerin eğitim sürelerini sormuştum. Bazı yerlerde 18 gün, 1 ay veya 23 günü geçmez gibi şeyler yazmaktadır. Amlamadığım şey şudur; iktisatçı olarak denizde ne gibi bir meslek icra edecepim. İki yabancı dilim vardır. Almanca ve İngilizce bilmekteyim. Almanca dil sertifikasını işlemlerimi yapan memur dosyaya ilave etmişti. Acaba diyorum yabancı dil için mi meslek kurası çıktı?

 23. Kuvvet: Deniz Kuvvetleri Komutanlığı

  Sınıf: Deniz

  Statü: Yedek Subay

  Kurada Doğu’ya veya Güneydoğu’ya düşme ihtimalimiz var mıdır?

 24. 1) Kuvvet olarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, sınıf olarak deniz çıktı.
  2) Statü: Yedek Subay
  3) Meslek Kurası çıktı, eğitim süresi kaç gündür?
  4) Meslek Kurası çıktı diye Türkiye’nin her yerinde Doğu Anadolu’da, Güneydoğu Anadolu’da veya KKTC’de görev yapma ihtimalimiz var mıdır yoksa sadece Deniz kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı olarak mı görev yapacağız?

 25. Merhabalar,

  Şu an yüksek lisansımın 2. senesindeyim. Ders veremediğim için teze geçemiyorum. Doğal olarak kaydımı sildirmezsem okul ile ilişiğim kesilecek. Ben de kaydımı sildirip başka bir üniversitede yüksek lisans yapmak istiyorum. Fakat kaydımı mayıs ayının başında sildirirsem ağustos celbine atıyorlar çoğu üniversitenin kayıt tarihi eylül bu durumda da bakaya kalmış oluyorum sanırım. Benim için ne önerirsiniz?

 26. merhabalar,
  ağustos 2015’te lisanstan mezun oldum. ağustos 2017’ye kadar tecil ettirdim. fakat ağustos 2017’den beri herhangi bir işlem yaptırmadım. şu anda bakaya durumdayım. eylül 2018’de yüksek lisans programına kaydolarak askerliğimi tecil ettirebilir miyim?

  • Mehmet , bakaya durumdan çıkmışsın artık sen asker kaçağı durumundasın bu nedenle çok gecikmiş olmasına rağmen askerlik şuybesine gidip, tecil işlemlerini sorabilirsin, lisans mezunu olduğun için ağustosta değil kasım ayında askerliğe gideceksin, bu bakımdan yüksek lisan a kayıt yaptırısan muhtemelen ertelenir

 27. Meraba benim mayıs celbinde 4 mayısta yedek subay olarak teslim olmam lazımdı.teslim olmadım .bedelli bekliyorum.benim askerliğim mayıs celbinden ,ağustos celbine ne zaman atılcsk seviyeye gelir.bildiğim kadarıyla eğitimler başlayınca ,ağustosa atıyorlar doğrumudur.

 28. Buarada 2013 te yakındoğu ünivversitesine yüksek lisans tek dönem kayıt yaptırıp askerliğimi 3 sene ertelemiştim .ama dediğim gibibtek dönem ne gittim nede bitirdim.tekrar yüksek lisansa kayıt yaptırsam ,erteleme hakkım oluşurmu,yoksa bu hakkımıda kaybetmiş mi oluyorum?

 29. Merhabalar,

  Şubat 2018 sonunda yüksek lisans kaydımın silinmesi sonucunda 1 Nisan’dan itibaren bakaya/yoklama kaçağı durumuna düştüm. Geçtiğimiz hafta da polis kontrolüne takıldım ve bir tutanak imzalamak zorunda kaldım(1 kez). Şimdi sorum şu, ben Haziran ayı başında, 1 Haziran itibariyle askerlik şubesine gidip, yaz döneminde yeniden yüksek lisansa basvuracağımı belirtip 31 Ağustos 2018′ e kadar askerlik yönünden bir sakıncası belgesi alabilir miyim ? GBT’ye takılmış olmam( Ki bir kez daha kontrole takılır mıyım korkusu yaşıyorum, bu gbt işinin 2-3 kez olması da durumuma etki eder mi bilemiyorum) 31 Agustosa kadar tecil alıp yüksek lisans yapmamı engeller mi ? Sorunun özü ben bu durumdayken nasıl yeniden yüksek lisansa basvurur ve rahata ererim, tesekkürler.

 30. Merhabalar. Geçtiğimiz dönemde yüksek lisans kaydım silindiği için yoklama kaçağı durumuna düşmüştüm ve yaklaşık 1.5 aydır bu durumdayım. 1 Kez de gbt kontrolüne yakalanıp tutanak imzaladım. Yüksek lisans yaptığım enstitümle irtibata geçtim ve geçtiğimiz hafta resmi gazetede yayınlanan öğrenci affı yasasıyla yüksek lisansıma dönüş yapabileceğim iletildi. Tek bir şartları var adli sicil kaydı ve askeriyeden alacağım güncel tecil belgesi. Ben bu durumda Haziran ayında askeriyeye uğrayıp durumumu oradaki memurlara acıklayıp yeniden yüksek lisans yapmak ve aftan yararlanmak için askerliğimi Ağustos 2018’e kadar tecillidir şeklinde düzeltebiliyor muyum, yoksa derhal birliğie teslim olmam gibi bir yaptırımla mı karşılaşırım ve beni asla tecil etmezler mi ? Enstitü sadece bunu yapmamın ve güncel bir tecil belgesinin kendileri adına yeterli olacağını, kendilerinin bu şartla 1.5 senelik bir tecil isteğinde bulunabileceklerini tarafıma iletti. Teşekkürler

  • Onur her halukarda askerlik şubesine gideceksin, zaten yoklamadana kaçak durudasın, şimdi enstituden bir öğrenci belgesi alabilirsen işin çok kolaylaşır, yoksa askerlik belgesi almak için askerlik işubesine gidipkonuyu hem danış hemde mumkuunse durum belgesi al. Enstituye kaydnı yaptır hemen ardından tecil işlemlerini başlat. Sanırım en uygunu bu olur

 31. Yüksek lisans dolayısıyla tecilliydim. Hakkım bitti.
  Tecil durumu:30.06.2018 sınıf ve tertibat bekliyor. Yüksek lisans kaydımı sildirdim. Başka yere kayıt olup tecil ettirmek istiyorum. Ama kayıt tarihleri temmuzda başlıyor. Tecil etmemi sağlayacak bir yol var mı? Eğer yoksa Ağustos celbinde mi gitmek durumundayım?
  Teşekkürler.

 32. Merhabalar 23 yaşındayım.2018 başında lise sonrası 3 yıllık tecil hakkım bitti.Şuan sanırım yoklama kaçagıyım yada bakayayım tam bilmiyorum 2sinin farkını.Ben seneye kadar bakaya dolanıp üniversite sınavlarına girip herhangi bir 4 senelik üniversiteyi kazansam ve eylülde askeri şubeye gidip bakayamı kaldırmak istiyorum üniversite kayıt için desem üniversiteye kaydımı gerçekleştirebilir miyim?Yardımcı olursanız çok duacı olurum.

  • Murat, 3 yılı bitirdi isen yoklama kaçağı durumundasın, üniversite sınavlarını kazanırsan okuldan öğrenci belgesi alıp tecilini uzatabilirsin . Üniversiteyi kazandığına dair belgeyi goturusen muhtemelen bakaya yı kaldırığ tecil ederler

 33. Merhabalar,

  1988 Ağustos doğumluyum. Mevcut durumda 2019 Şubat’a kadar Yüksek Lisans(tezli) kaynaklı askerlik tecilim bulunuyor. Lakin bu ay(Haziran 2018) içinde okuldan atılacağımı öğrendim, dolayısı ile tecilim de otomatik bitmiş olacak. En erken kayıtlar da Temmuz döneminde. Şimdi bu durumda tekrar askerliğimi tecil ettirmem için;

  1) Okuldan atıldığımda askerlik şubesine gittiğimde Kasım celbine mi denk geliyorum? Yani bu durumda resmi olarak Kasım 2018’e kadar askerlikle ilişiğim olmayacak değil mi?
  2) Askerlik şubesine gidip yüksek lisans yapacağımı belirterek askerlikle ilişiğim olmadığına dair belge almam
  3) Sonrasında ise bu belge ile tekrar yüksek lisans’a kayıt olmam gerekli sanırım değil mi?

  Dönüşleriniz ricasıyla,

  Teşekkürler.

  • Sertaç, kasım celbine son başvuru tarihi eylül 30 olarak düzenlenmiş, sen haziranda okuldan atılacaksan, ağustosa zaten yetişemiyorsun.
   30 eylül tarihine kadar askerlik ile ilgili problemin olmaz,
   iki kere yüksek lisansan başvurman askerliğini ertelemez bu nedenle okuldan atıldığında bu hakkında bitmiş olur. istersen askerlik şubesine gidip ayrıntılı bilgi alabilirsin ama durum budur

   • Gamze Hanım merhaba, daha önce yüksek lisans yaptığım için askerlik şubesine giderek celp dönemine kadar askerlikle ilişiği yoktur belgesi alamaz mıyım? Doğru mu anlıyorum? Ya da yüksek lisansa tekrar kaydolursam(önceki yüksek lisansımı bitirmedim, atıldım) askerlik şşubesi bana tecil mi vermez tam anlayamadım.

    • alabilirsin, otarihe kadar askerlik ile ilişiği yktur kağıdı verirler ama yüksek lisans hakkın bir kere bu yüksek lisanstan atıldığın için yeni bir yüksek lisans programına başlasan bie askerlik tecil yaptıramazsın

     • Gamze Hanım tekrar merhaba,
      Okuldan atılmamla kaydımı isteyerek sildirmem arasında fark mı var peki? Daha önce kaydımı sildiirp yenileyerek ek tecil hakkı almıştım bu durumda farklı bir uygulama mınoluyor?

     • fark yok Sertaş, Yönetmelik değşmediyse Yüksek lisanstan dolayı bir kere tecil ettirme hakkın var. Askerlik şubesine git ilkönce sen ordan ayrıntılı bilgi verirler, biz de y yönetöeliğe değişiklik varmı diye bakarız

 34. Merhaba. Tecilim 30 haziran itibariyle bitti. Bir yüksek lisans programına başvuracağım ama sonuçlanması temmuz sonunu bulacak. Bu 1 aylık süreç içinde şubeden herhangi bir belge almama gerek var mı?

 35. Merhaba hocam,

  Yüksek lisans öğrencisiyim, tecilim Mart ayında bitti. 30 haziran itibariyle bakaya kalacağımı bildiğim için 30 haziranı içeren rapor alarak 2 temmuzda şubeye gidip gerekli işlemleri yaptırdım. Dilekçe doldurdum, dilekçede yedek subay bakayasıyım gerekli işlemlerin yapılmasını istiyorum gibisinden bir bölümü doldurup verdim. Yeni bir askerlik durum belgesi aldım, üzerinde 30 ekim 2018’e kadar askerlik yönünden bir sakıncası yoktur yazıyordu. Şimdi merak ettiğim şey şu, 2019 bahar döneminde yüksek lisansa başlamam gerekiyor, öncesinde başlayamam, tekrar bakaya kaldıktan sonra geçici tecil ile 2019 ocak ayında bir yüksek lisansa kayıt olup tecil alabilir miyim? Teşekkürler.

   • Merhaba,

    Şuanda yüksek lisans öğrencisiyim, tezli yüksek lisans yapmaktayım. Bunun tecili Mart 2018’de bitti. Ben 2019 ocakta kayıtlı olduğum yerden kaydımı sildirip yeniden yüksek lisansa başlamayı düşünüyorum.

    • Barış, bitirdiğin en yüksek tahsil derecesi ile denk yada alt tahsilinde bir eğitim kurumuna başaman askerliğini ertelenmesi için yeterli bir sebebp değil, yani yüksek lisansı bitirip başka bir alanda yüksek lisansa başvurman erteleme nedeni değil , en az doktora yapmaya başlamalısın, Askerlik tecil ettriebilmenin en üst sınırı ise 35

     • Gamze Hanım merhaba,

      Teşekkür ederim fakat sorumu yanlış anlamış olabilirsiniz. Şuandaki yüksek lisans kaydım devam etmektedir. Son muayene tarihinde rapor olarak 3 ay daha tecil ettirdim. Tecilin son tarihi Eylül sonu. Sorum şu şekildeydi, verilen son tecilin bittikten sonra yani 30 Eylülden sonra, yüksek lisans kaydımı sildirip Ocak ayında başka bir yüksek lisansa kayıt olabilir miyim? Kayıt olmak için tecil gerektiğini biliyorum, askeriyeden de son 3 aylık tecilimi 2 Temmuz’da aldığım için üniversiteye kayıt olmak için kısa bir tecil daha elde edip kayıt yaptırabilir miyim diye size sormak istedim.

 36. Merhabalar,

  2016 yılı 4 yıllık lisans mazunuyum. 30 Eylül 2018 de tecilim bitiyor. Yüksek lisansa bu yaz kaydolamayıp şubat ayında kabul olmam durumunda şubeden yeni bir askerlik durum belgesi alıp (idari para cezasını ödeyip) kayıt olup tecil ettirebilir miyim?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM