2023 Yedek Astsubay Maaşı Ne Kadar? Yedek Astsubay Nasıl Olunur?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

2023 Yedek Astsubay Maaşı Ne Kadar? Yedek Astsubay Nasıl Olunur?

2023 Yedek Astsubay Maaşı Ne Kadar? Yedek Astsubay Nasıl Olunur?

Askerliğini yedek astsubay olarak yapmak isteyenler devletten maaş almaktadır. 2023 Yedek astsubay maaşları muvazzaf astsubayların maaşları ile neredeyse aynıdır ve acemi birliğin bitmesiyle birlikte maaş ödemesi başlar.

2023 Yedek Astsubay Maaşı Ne Kadar?

Askerlik sisteminin değişmesiyle birlikte her yıl binlerce kişi yedek astsubay olma başvurusu yapmaktadır. Yedek astsubay veya subay olmak isteyenler on iki ay boyunca vatani görevini sürdürmek zorundadır. Bu kişiler askeri her alanda görev alabilir veya sivil hayatta yapmış oldukları mesleği farklı bir yerde yapabilir. Tüm bunların yanı sıra önlisans veya lisans mezunu olan ancak yedek subay / astsubay olmak istemeyenler askerliğini altı ay yapabilir ve askerlik ödevi sonlanır.

Yedek astsubaylar acemi birliğinde olduğu sürece maaş alamaz ve dışarı çıkamaz. Acemi birliğin bitmesiyle birlikte maaş almaya başlar ve mesai bitiminde evine gidebilir. Genellikle 08:00 de başlayan mesai 17:00 de biter ancak bazı durumlarda mesai uzayabilir. Ayrıca yedek astsubay ve subaylar her ay en az iki – üç defa nöbet tutmak zorundadır. Nöbet süresi 24 saattir ve birliğin faaliyet programına göre 24 saat istirahat izni verilir veya nöbet bitiminde yeniden mesaiye başlar.

2023 Yedek Astsubay Rütbesi.

2023 yedek astsubay maaşı mezuniyet derecelerine göre 5.500 – 6.500 arasında maaş almaktadırlar. Aynı zamanda doğu bölgelerinde askerlik yapanlar terör tazminatı alabilir. Terör tazminatı 1000 – 1500 TL civarındadır. Bununla birlikte KKTC veya yurtdışında askerlik yapanlar daha fazla maaş alır ve maaşı iki katına kadar çıkabilir.

Nasıl Yedek Astsubay Olunur?

Ön lisans veya lisans mezunu olanlar askerliğini yedek subay veya astsubay olarak yapabilir. Askerlik alım dönemlerinin başlamasıyla birlikte yedek astsubay başvuruları da alınır ve ihtiyaca göre sayı belirlenir. TSK ihtiyaçları doğrultusunda her dönem belirli sayıda yedek astsubay görevine başlayabilir.

Kimlerin yedek subay, astsubay veya er olarak göreve başlayabileceği bilgisayar ortamında belirlenir. İhtiyaçtan fazla başvuru olması halinde yedek astsubay başvurusu yapanlar askerliğini er olarak yaparken ihtiyacın fazla başvurunun az olması halinde er başvurusu yapanlar yedek subay / astsubay olarak göreve kabul edilebilir.

Bir önceki yazımız olan 2023 Jandarma Astsubay Maaşları Ne Kadar? Tazminat Var Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.