2023 Uzman Er ve Uzman Erbaş Maaşları Ne Kadar?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

2023 Uzman Er ve Uzman Erbaş Maaşları Ne Kadar?

2023 Uzman Er ve Uzman Erbaş Maaşları Ne Kadar?

2023 Uzman Er ve Uzman Erbaş Maaşları Ne Kadar? 2023 yılına girmemizin ardından en fazla merak edilen konulardan bir tanesi ise asker maaşları. Özellikle uzman erbaş, uzman onbaşı, uzman çavuş maaşları herkes tarafından oldukça merak konusu haline geldi. 18 Nisan 2018 yılında yayınlanan Yan Ödeme Kararnamesi sayesinde askeri personellerin en düşük maaşı 4.000 Türk Lirası olarak ayarlanmıştı. 2023 yılında ise askeri personellere 13 bin tl, 20 bin Türk Lirası seviyelerinde maaş yapılması planlanıyor. En düşük uzman cavuş maaşları 13 bin türk lirası verilmektedir. Beklenen bu artış miktarına göre terör bölgelerinde görev yapan uzman çavuş maaşları daha fazla artış gözükür.

18 Mart 1986 tarihli ve 3269 sayılı Uzman Erbaş yasalarına göre noterler tarafından alınan kontratla uzman çavuşlar göreve başlayabilirler. Resmi görev süresi 25 yıl olan uzman çavuşların görev yaptığı sürelerinin 4’de 3 lük bölümünde yerleşik bir hayat düzenine geçemezler. 12 ay boyunca izin süreleri ise sadece 30 gündür. 30 gün içinde aileleri uzman çavuş olan yakınlarıyla zaman geçirebilirler. Ayrıca uzman çavuşların kamp, gazino ve orduevi gibi Türk Silahlı Kuvvetleri’nin emri altında olan alanlara girmesi kesinlikle yasaktır. Dahası uzman çavuşlar TSK personellerine ait tuvaletleri kullanmaları bile yasaktır.

Devletin askeri personellere sivil hayatları süresince kendilerini korumak amacıyla verdiği beylik tabancalarını uzman çavuşların kullanması yasaktır. Uzman çavuşlar kendi beylik tabancalarını almak için en az 6 ay görev yapma zorunluluğu bulunmaktadır.

Uzman Çavuş Bölümleri Nelerdir?

Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde uzman çavuşlar 3 farklı alana ayrılır. Uzmanlık alanlarından bir tanesi 2020 yılında Genel Müdürlüğe bağlıyken 15 Temmuz Darbe girişiminden sonra İçişleri Bakanlığına bağlanarak uzman jandarma ismini almıştır. İkinci alan ise uzman onbaşıdır. Üçüncüsü ise uzman çavuşlardır. Bu 3 farklı alanda görev yapan askeri personellerin maaşları ‘görev yaptığı bölgeler, bulunduğu sınıf, görev süresi ve hizmet yılına’ göre hesaplanmaktadır. 2023 yılında uzman çavuş maaşları 13 bin  Türk Lirası ile 17 bin Türk Lirası civarındadır. Ancak terör bölgesi ve yurt dışında görev yapan personellerin maaşları 10.000 Türk Lirasına kadar yükselebilmektedir.

Uzman Çavuş ve Uzman Erbaş 2023 Maaşları Ne Kadar?

Deniz kuvvetlerinde ve Jandarma Genel Komutanlığında görev yapan uzman çavuşlar ülkemizin güvenliğinden sorumlu en önemli kolluk kuvvetleridir.2023 yılında uzman çavuşların maaşları ise şu şekildedir;

  • Göreve yeni başlayan uzman çavuşların maaşları 13.000 ile 20.000 Türk Lirası arasındadır.
  • Doğuda görev yapan uzman çavuş maaşları ise 17.000 İle 20.000 Türk Lirası arasındadır.

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Mehmet dedi ki:

    Uzman Erbaş olarak görev yaptığım süre içerisinde üniversite okuma ve mezun oldugum takdirde rütbe olarak avantaj kazanma şansım nedir. Böyle bir şey mümkün müdür? Ben mümkün olsa da zor olduğunu vakit ayırırken zorlanılacağını düşünüyorum. Bu konuda düşüncelerinizi merak ediyorum. Orduya katılmayı yürekten istiyorum.