Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

2021 Askerlik Borçlanma Tutarlarında Söz Konusu Değişim Ne Oldu? Kimleri İlgilendiriyor?

2021 Askerlik Borçlanma Tutarlarında Söz Konusu Değişim Ne Oldu? Kimleri İlgilendiriyor?

2021 Askerlik Borçlanma Tutarlarında Söz Konusu Değişim Ne Oldu? Kimleri İlgilendiriyor?

2021 senesinde yapılan asgari ücret zammı sonrasında en çok merak edilen konu, SGK borçlanmaları oldu. Askerlik borçlanması 18 ay askerlik yapan kişilerin tüm günleri için borçlanması halinde 20.606 TL olarak hesaplanıyor.

En çok borçlanma er ve erbaşlıkta veya yedek astsubay okulunda geçen askerlik süreleri için tercih ediliyor. Askerliği sigortalı çalışma koşullarına başlamadan önce yapanların sigorta başlangıç tarihleri askerlik borçlanması sebebi ile öne çekiliyor. Bu sebebe bağlı olarak da prim günü eksik olmayanlarda askerlik borçlanması yaptırmayı tercih ediyorlar.

Her Bir Gün İçin Ödenen Prim

5510 sayılı kanunun 41. Maddesine göre yapılacak hizmet borçlanmaları kapsamında borçlanılacak her bir gün için ödenecek prim tutarları ise belirli kriterlere bağlı olarak açıklanıyor.

18 ay askerlik yapan bir kişi 540 günün tamamını asgari ücretten borçlandığında toplamda 20.606 TL ödeme gerçekleştirecek. Borçlanılacak sürenin hesabında ayın 28,29,30 yada 31 gün olup olmadığına bakılmadan ay 30 gün olarak baz alınacak. Sene ise 360 gün sayılarak borçlanma süresi hesaplanıyor. Borçlanılacak sürenin ise bir ay dahilinde her hangi bir güne yansıması halinde yine 30 gün üzeriden prim ödemesi talep edilecek.

Prim Ödemesinde Alt ve Üst Sınırlar

2021 senesinin askerlik borçlanma tutarları için verilen alt ve üst sınırlar ise askerler tarafından en çok merak edilen veriler arasında yer alıyor. Bu kapsamda yapılan düzenlemeler ise al sınır, 1 gün için 38,16 TL olarak belirlenirken, üst sınır bir gün için 286,20 TL olarak kayıtlara geçiyor. Sınırların hesaplanmasında ise asgari ücret ilişkin veriler ile prim hesaplamasında baz alınan yasal oranlar etkili.

Askerlik Borçlanması Taksitle Ödenir mi?

Sosyal Güvenlik Kurumu borçlanma tutarını borçlanma yazısıyla ilgililere bildirir. İlgili kişiler bu borçlanma yazısının tebliğ tarihinden itibaren en geç 1 ay içerisinde borçlanma tutarını peşin olarak ödemeleri gerekir. Askerlik borçlanması ve diğer Sosyal Güvenlik Kurumu borçlanmaları için taksitlendirme seçeneği yoktur. Anlaşmalı bankalardan alınabilecek kredi yolu ile taksitlendirme de mümkün değildir. Ancak, borçlu kendi imkanı ile kredi çekerek bu borcunu ödeyebilir.

Bir önceki yazımız olan Özel Kuvvetler Alım Şartları başlıklı makalemizde bordo bereli giriş şartları, nasıl gireri özel kuvvetlere ve özel kuvvetler alım şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Аренда яхты в Турции экскурсии в мармарисе