Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

2020 Yılı Yoklama İşlemleri! Askerlik Yoklaması Nasıl Yapılır?

2020 Yılı Yoklama İşlemleri! Askerlik Yoklaması Nasıl Yapılır?

Askerlik yoklaması ile vatandaşların askerliğe elverişli olup olmadığı tespit edilir ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı erkekleri için zorunludur. Askerlik yoklaması yaptırmayan vatandaşlar yoklama kaçağı durumuna düşerek ceza almaktadır. 2020 yılı yoklama işlemleri Askeralma Genel Müdürlüğü (ASAL) tarafından açıklandı.

2020 Yılı Yoklama İşlemleri Nelerdir?

20 yaşını dolduran erkeklerin askerlik yoklaması yaptırması zorunludur aynı zamanda yoklama işlemlerini tamamlamamak bedelli hakkının kaybedilmesine sebep olacaktır. Bu nedenle bedelli, kısa ya da uzun dönem fark etmeksizin Türk vatandaşı erkekler askerlik yoklaması ile eğitim, sağlık ve meslek gibi durumlarını bildirmelidir.

2020 Yılı Yoklama İşlemleri

Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Genel Müdürlüğü (ASAL) tarafından açıklanan 2020 askerlik yoklaması duyurusu yükümlüler hakkında bilgi vermektedir. 7179 Sayılı Askeralma Kanunu Gereğince açıklanan duyuruda öne çıkan ifadeler:

  • 01 Ocak 2020 tarihi itibariyle askerlik çağına giren 2001 doğumlu yükümlülerin öğrenim seviyesi lise mezuniyetinden aşağıda ise askerlik yoklaması yaptırmayanların 31 Ocak 2020’ye kadar yoklama işlemlerini tamamlaması gerekir aksi takdirde yoklama kaçağı durumuna düşülecektir,
  • 2001 ve öncesinde doğan kişilerin lise ve üstünde mezuniyetleri var ise ya da öğrenimleri devam ederken silah altına alınmak isterlerse 2020 yılı içinde yoklama işlemlerini tamamlamalıdır,
  • Lise, ön lisans, lisans, doktora vb. eğitimi devam eden vatandaşlar, erteleme hakkından faydalanabilmek için 31 Aralık 2020 tarihine kadar ilişik kesme belgeleri ile askerlik şubesine başvurabilir ya da E – devlet aracılığıyla erteleme hakkından faydalanabilir,
  • Yurt dışında bulunan ya da yaşayan yükümlüler, bulundukları ülkenin yurt dışı temsilciliğinde ya da yurt içinde en yakın askerlik şubesinden işlemleri yapabilir,
  • Yurt içinde bulunan vatandaşlar askerlik yoklaması işlemleri için en yakın askerlik şubesine gidebilir ya da E –devlet üzerinden işlemleri tamamlayabilir.

Yoklama İşlemleri Nasıl Yapılır?

2020 yılı askerlik yoklaması yapabilmek için vatandaşlar en yakın askerlik şubesi veya  E – devlet ‘Yoklama Başvurusu’ seçeneklerini kullanabilir. Geçtiğimiz yıllarda tüm işlemler askerlik şubeleri aracılığıyla yürütülürken iş yükünü hafifletmek ve vatandaşların işlerini kolaylaştırmak amacıyla ASAL yoklama başvurusu yapılabilmektedir.

ASAL yoklama başvurusu için vatandaşların E – devlet sitesine girerek arama kutucuğuna ‘’ASAL yoklama başvurusu’ yazmalıdır. Vatandaşlar bu bölümde daha önce yaptırdıkları yoklamalarla ilgili bilgileri de görebilir. Aynı zamanda bu kısımda onaylanması ve doldurulması gereken yerler tamamlandıktan sonra sağlık muayenesi gerekmektedir.

Aile hekimine başvurarak yoklama sağlık muayenesi yaptırılabilir, hekim gerekli gördüğü durumda vatandaşı farklı hastaneye sevk edebilir ya da ‘Askerliğe elverişlidir’ raporunu sistem üzerinden onaylayabilir. İşlemlerle ilgili herhangi bir problem yaşandığı takdirde otuz günlük itiraz süresi bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Ağustos 2020 6 Aylık Er Sınıflandırma Sonuçları Nasıl Sorgulanır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.