2020 MSÜ Sınavı Ertelendi Mi? MSÜ Sınavı Ne Zaman Yapılacak?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

2020 MSÜ Sınavı Ertelendi Mi? MSÜ Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

2020 MSÜ Sınavı Ertelendi Mi? MSÜ Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından düzenlenen Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) sınavı binlerce gencin TSK’da görev almasını sağlıyor. 18 Mart 2020 tarihinde yapılması beklenen 2020 MSÜ sınavı son gelişmelerle birlikte ileri bir tarihe alındı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında yapılan düzenlemeler sonucunda sınav Haziran ayına ertelendi.

2020 MSÜ Sınavı Nedir?

Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı olan Milli Savunma Üniversitesi askeri bir yüksek okuldur. Yaş, cinsiyet, eğitim vb. koşulları sağlayan gençler Milli Savunma Üniversitesi’ne girerek subay veya astsubay olma şansı yakalamaktadır.

MSÜ sınavından başarılı olan gençler, ÖSYM tarafından düzenlenen YKS’den de (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) gerekli puanı almak zorundadır. Sadece MSÜ sınavından baraj puanını geçmek askeri personel olmak için yeterli değildir.

2020 MSÜ Sınavı

Tüm dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına alan Covid – 19 salgını nedeniyle MSÜ sınav tarihinin değiştirildiği açıklandı. MSB ve ÖSYM tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (2020-MSÜ), ÖSYM Başkanlığınca 14 Haziran 2020 tarihine ertelenmiştir.”

14 Haziran 2020 tarihinde yapılması planlanan sınavla ilgili öğrencilerin merak ettiği sorulardan biri ise dersler ve soru sayıları. MSÜ sınavında Türkçe’den 40, temel matematik dersinden 40, fen bilimleri ve sosyal bilimler dersinden ise 20’şer soru sorulmaktadır. Toplam 120 soruyu cevaplandıracak gençler için 135 dakika verilmektedir.

Sınav Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Harp Okulları ya da Astsubay Meslek Yüksekokulları’na girmek isteyen öğrencilerin aynı zamanda 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na da başvuruda bulunması gerekmektedir. Harp Okulları’ndan herhangi birine girmek isteyen öğrenciler, birinci oturum olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve ikinci oturum olan Alan Yeterlilik Testi (AYT)’ye katılmalı ve gerekli puanı almalıdır.

Astsubay Meslek Yüksekokulu’na girmek isteyen öğrenciler, birinci oturuma (TYT) girmeli ve başarı sağlamalıdır. MSÜ baraj ve başarı puanları her sene değişim göstermektedir. Aynı zamanda adayların her iki sınavdan da yüksek puanlar alması MSÜ tarafından çağrılma ihtimalini güçlendirecektir. Yüksek puan alan adayların TSK’ya girme ihtimali daha fazladır.

MSÜ sınav belgesi henüz açıklanmadı ancak geçen yıllarda sınava son on gün kaldığında ilan edildiği biliniyor. Sınavla ilgili tüm gelişmeleri sitemizden takip edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Milli Savunma Üniversitesi Nerede? Yerleşke Adres ve İletişim Bilgileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.