Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

2020 Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Alımı Ne Zaman Olacak?

2020 Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Alımı Ne Zaman Olacak?

2020 yılında birçok adayın merakla beklediği alımlardan biri çarşı ve mahalle bekçiliği alımıdır. Özellikle geçtiğimiz yıl 2 dönemde çarşı ve mahalle bekçiliği alımı yapılmıştır. Ankara Emniyet Müdürlüğü başta olmak üzere diğer tüm yetkililer tarafından da açıklananlara göre 2020 yılı içerisinde de çarşı ve mahalle bekçiliği alımına devam edileceği açıklanmıştır. Bu doğrultuda geçtiğimiz aylarda ise çarşı ve mahalle bekçiliği sınav yönetmeliğinde büyük değişiklik de gerçekleştirilmektedir. Bekçilik alımı için bekleyenler için ilgili alıma ilişkin detaylar, başvuru şartları ve yönetmelik değişikliği şu şekildedir.

Bekçilik Başvuru Şartları

Çarşı ve Mahalle bekçiliği için yapılan alımlarda adayların sağlaması gereken birtakım başvuru şartları bulunmaktadır Bu şartlar arasında Türk vatandaşı olmak.

En az lise ve dengi okullardan mezun olmak

En az 167 cm boyunda olmak

Beden kitle endeksi 18 ile 27 arasında olmak

Başvuru yapılan il sınırları içerisinde en az bir yıl ikamet ediyor olmak

18 yaşını tamamlamış olmak şartları yer almaktadır.

Ayrıca çarşı ve mahalle bekçiliği alımı için adayların sağlaması gereken diğer şartlar ise kamu haklarından yoksun olmamak, Türk toplum telakkilerine göre kötü olarak anılmamış olmak, silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki engeli olmamak, Emniyet Teşkilatı Genel Sağlık Şartlarında yer alan şartları taşımak, alkol uyuşturucu veya diğer madde kullanımı görmemiş olmak, güvenlik ve arşiv soruşturması olumlu çıkmak şartlarının yerine getirilmesi beklenmektedir.

Bekçilik 2020 Alımı

2020 yılına ilişkin bekçilik alımına yönelik herhangi bir açıklama henüz yapılmamış olmakla birlikte ne zaman yapılacağına ilişkin net bir tarih de belirtilmiş değil. İlgili açıklamam Polis Akademisi Başkanlığı resmi internet sitesinde çarşı ve mahalle bekçiliği alımı olarak duyurulacaktır. Hangi illerde alım yapılacağı İçişleri Bakanlığı’nca hazırlanıp daha sonra Polis Akademisi Başkanlığına verilmektedir. Geçtiğimiz aylarda yapılan yönetmelik değişikliğinde ise adayların eğitim süresi boyunca başarısız olması, hal ve hareketlerinde memuriyetle bağdaşmayacak durumları ve göreve devamsızlıkları saptanması durumunda adayların bekçilik ile ilgisi İçişleri Bakanının onayı ile kesilecektir. Ayrıca değişikliğe göre adayların sağlık durumlarını raporla kanıtlanması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan 2021 Bekçi Alımları! Bekçi Alımları Ne Zaman Yapılacak? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.