2023 Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır? Detaylı Anlatım!
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

2023 Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır? Detaylı Anlatım!

2023 Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır? Detaylı Anlatım!

Her yıl yüz binlerce kişi bekçi olmak için başvuru yapmaktadır. İçişleri Bakanlığı’na bağlı Polis Akademisi her sene bekçi başvuru şartları ve diğer detaylar hakkında duyuru yayınlar. Buna göre 2023 bekçilik başvurusu yapılır ve adaylar davet edilir.

Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

İl Emniyet Genel Müdürlükleri her yıl toplantı yapar ve bekçi / polis açığı hakkında Polis Akademisi’ne bilgi verir. İhtiyaçlar doğrultusunda bekçi temini için çalışmalar başlar. Bekçi alımı PA sitesinde online olarak yayınlanır ve bilgi aktarılır.

Bekçilik başvurusu öncelikle E – Devlet üzerinden yapılır. PA tarafından yayınlanan başvuru tarihlerinde mutlaka E – Devlet sisteminden başvuru yapılması gerekir. Adaylara ek süre tanınmadığı gibi posta veya mail yoluyla başvurular kabul edilmez.

Başvurular PA tarafından incelenir ve gerekli şartları taşıyan adaylar ikinci seçim aşamalarına davet edilir. Adayların başvuru yapacağı merkez ve başvuru saati online olarak PA tarafından ilan edilir. Ayıca bu duyuruda adayların başvuru merkezlerine gelirken getirmesi gereken evraklar da belirtilmektedir.

2023 Bekçilik Başvurusu ilk aşaması internet üzerinden yapılır.

Üçüncü aşamada ise adayların evrak kontrolü ve ön sağlık muayenesi yapılır. Muayene ve evrak kontrolü sorunsuz geçen adaylar yazılı sınava girmeye hak kazanmaktadır. Yazılı sınavda Hayat Bilgisi, Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi ve Sosyal Bilgiler derslerinden sorular sorulur. Sorular genellikle ortaöğretim müfredatındandır bu nedenle başarı oranı yüksektir.

Yazılı sınav sonuçları PA tarafından kısa sürede açıklanır ve gerekli puanı alan adaylar fiziki yeterlilik testine girer. Parkurda koşma, atış, barfiks vb. egzersizler yapılır ve belirlenen sürede parkur tamamlanmalıdır aksi takdirde aday başarısız olur.

Fiziki yeterlilik testini geçen adaylar son olarak mülakata alınır. Bekçilik ve genel kültür üzerine farklı sorular sorulabilir bu aşamada adayların duruşu, özgüveni, kendini ifade edebilme vb. özellikleri incelenir.

Bekçi Nasıl Olunur?

Mülakat sonrasında başarılı olan adaylar PA tarafından açıklanır ve bu kişiler davet edilir. Farklı illerde bulunan bekçi eğitim merkezlerinde eğitim verilir, eğitim süresi üç aydır ve adaylar yatılı olarak eğitim görmek zorundadır.

Meslek içi eğitimin ardından başarılı olan adaylar ikamet ettikleri ilde görevine başlayabilir. Başarısız adaylar yeniden eğitime tabii tutulabilir veya adaylığı sonlandırılır.

Bir önceki yazımız olan 400 Bekçi Alımı Yapılacak! Başvuru Şartları Neler? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.