Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

2020 Askerlik Kaç Ay Yapılmaktadır?

2020 Askerlik Kaç Ay Yapılmaktadır?

Ülkemizde erkek vatandaşların askerlik yapması zorunlu hizmet görevleri arasındadır. Bu noktada yeni askerlik sistemine geçiş yapılmış ve birçok unsur merak konusu olmuştur. Asker adaylarının merak ettiği konular arasında ise askerlik kaç ay konusu olmuştur. Konuya ilişkin diğer detaylar da asker adaylar tarafından merak edilmekte ve araştırılmaktadır. Değişen askerlik sistemi ile asker adayları ne kadar askerlik yapmaktadır, bedelli askerlik ile ilgili gelişmeler nelerdir?

Geçtiğimi yıl gerçekleştirilen yeni askerlik sistemi ile zorunlu askerlik süresi 6 ay olmuştur. Zorunlu askerlik süresi sonrasında bir altı ay isteğe bağlı askerlik yapmak da mümkündür. Bu ikinci altı ay çerçevesinde askerlik yapanlara ise maaş ödenecektir. Yeni askerlik ile aynı zamanda, bedelli askerlik de değişmiştir.

Bedelli Askerlik Kaç Ay ?

Zorunlu hizmet kapsamında erkek vatandaşlar askerlik görevini icra etmektedir. Adaylar bedelli ya da zorunlu askerlik seçenekleri ile bu görevi tamamlayabilmektedir. Zorunlu askerlik kaç ay şeklindeki soruya yeni sisteme göre 6 ay demek mümkündür. Bunun yanında bedelli askerlik süresi ise yeni sisteme göre 30 gün olarak açıklanmıştır. Bedelli askerlik için ise adayların birtakım şartları sağlaması gerekmektedir.

İsminde de anlaşıldığı üzere yeni sistemde bedelli askerlik için ödenecek olan tutar 31.343 TL olarak belirlenmiştir. Adaylara ayrıca kamu ya da özel bankalar aracılığıyla kredi olanakları da tanımlanmıştır. Zorunlu askerlik ya da bedelli askerlik kapsamında adaylar askerliklerini yapabilmektedir.

Askerlik Şartları

Yeni askerlik sistemine geçiş sonrasında merak edilen konulardan biri de askerlik kaç ay sorusunun yanı sıra başvuru şartlarıdır. Başvuru şartlarının olup olmadığı, kimlerin askerlik yapabileceği merak edilmektedir. Bu konuda mevzuata göre her birey askere elverişli raporu alınması gerekmektedir. Askere elverişlilik raporu ise boy ve ağırlık standartlarının yer aldığı çizelgeye adayların bu çizelgeye uyumu aranmaktadır.

Bedelli olarak görev yapmak isteyenler ise birtakım şartları sağlamak durumundadır. Bu durumda adayların 18 yaşını bitirmiş olmak, T.C. vatandaşı olmak en az 3 yıl yurt dışında çalışmak durumunda olanlar için ise 21 gün bedelli askerlik yapmak, bedelli askerlik değerini ödemiş olmak şeklindedir.

Bir önceki yazımız olan Ağustos 2020 6 Aylık Er Sınıflandırma Sonuçları Nasıl Sorgulanır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.