2019 Şubat Celbi Askerlik Yerleri Açıklandı! E-devlet Askerlik Yeri Sorgulama Ekranı
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

2019 Şubat Celbi Askerlik Yerleri Açıklandı! E-devlet Askerlik Yeri Sorgulama Ekranı

2019 Şubat Celbi Askerlik Yerleri Açıklandı! E-devlet Askerlik Yeri Sorgulama Ekranı

1999 yılı doğumlu ve 2019 yılında 20 yaşında olan veya olacak erkekler ile askerliğini tecil ettirip 2019 Şubat celbinde askere gidecek olan yükümlülerin askerlik yerleri 15 Ocak 2019 itibarıyla belli oldu.

Askerlik Kanunu’nun usül ve esaslarına göre 2019 Şubat ayı içinde askerlik hizmetini icra edecek askerlik yükümlüsü bireylerin celp bilgileri açıklandı. E-devlet vasıtasıyla ulaşılması mümkün olan olan celp bilgilerinde, askerlik görevini yapmakla yükümlü olanlar için hangi tarihte ve nereye sevk edilecekleri gibi bilgiler mevcut.

Kısa Dönem ve Yedek Subayların Askerlik Yerleri Belli Oldu

374. dönem 2019 Şubat celbi kısa dönem ve yedek subayların askerlik yerleri 18 Ocak 2019 tarihi itibarıyla belli oldu. Sorgulama işlemleri ile alakalı tüm detaylara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Askerlik Yeri Sorgulaması Nasıl Yapılır?

99/1 tertip olanlar sevk edilecekleri birlikleri E-devlet bağlantısıyla öğrenebilirler. Asker adayları E-Devlet sistemine giriş yaparak, Milli Savunma Bakanlığı sekmesinin “Er Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama ve ASAL Sevk Başvurusu” bölümünden sorgulama yapabilirler.

“Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıkladıktan sonra açılan sayfada T.C. kimlik numarası, ardından da E-devlet şifresini ilgili boşluklara girerek askeri birlik bilgisine ulaşabilirler.

Adaylar eğer “Hakkınızda herhangi bir sınıflandırma sonucu bulunmamaktadır.” yazısı ile karşılaşır ise askerlik yerlerinin henüz belli olmadığı anlamına gelir. Adayların acemi birlikleri o celp döneminde olmadığı için söz konusu “Hakkınızda herhangi bir sınıflandırma sonucu bulunmamaktadır” uyarısı çıkıyor. Bu uyarıyı alan adaylar Askerlik şubesine giderek sevk yerlerini öğrenebilirler.

Sevk edileceğiniz birliği öğrenmek için TIKLAYINIZ!

99/1 Tertip Olanlar Askere Ne Zaman Gidecek?

Kasım 2019 celp dönemine tabi olup, adı 1. grupta yer alan yükümlüler 1 Şubat 2019 gün sonuna kadar ve adı 2. grupta yer alan yükümlüler ise 6 Şubat 2019 gün sonuna kadar sevk işlemlerini yaptırabilirler.

Sevk belgelerini alan yükümlülerin kendilerine tanınmış olan yasal yol süresinin bitimine kadar askerlik eğitimini görecekleri birliğe teslim olmaları gerekmektedir yoksa yükümlüler bakaya durumuna düşerler. 1111 sayılı Askerlik Kanunu’nun 89. maddesine göre bakaya işlemine tabi tutulan yükümlüler, GBT (Genel Bilgi Toplama) taramaları sonucunda bakaya durumunda oldukları fark edildiği takdirde cezai işlemle karşılaşabilirler.

Bakaya durumunda yakalanmanın cezası hakkında bilgi almak için TIKLAYINIZ!

Yol ve İaşe Bedelleri Nasıl Alınır?

99/1 celp döneminde askere gidecek yükümlülerin yol ve iaşe ücretleri adlarına açılmış PTT hesaplarına yatar. Yol ve iaşe bedellerinin nasıl hesaplandığı ile ilgili detaylı bilgilere aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Askere gidecek adaylar için yol ve iaşe bedelleri hakkında detaylı bilgi için TIKLAYINIZ!

Askere giderken yükümlülerin yanına alması gereken malzemelerin detaylı listesi için TIKLAYINIZ!

Bir önceki yazımız olan Özel Kuvvetler Alım Şartları başlıklı makalemizde bordo bereli giriş şartları, nasıl gireri özel kuvvetlere ve özel kuvvetler alım şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Murat dedi ki:

    Aralıkta muayne oldum Şubat ta gidecek arkadaşlarım açıklandı ben de gözükmüyor hakkınızda herhangi bir sınıflandırma sonucu bulunmaktadır diyor ne yapmam lazım