2019 MSÜ Askeri Öğrenci Sınavı Geç Başvuru Tarihi Ne Zaman?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

2019 MSÜ Askeri Öğrenci Sınavı Geç Başvuru Tarihi Ne Zaman?

2019 MSÜ Askeri Öğrenci Sınavı Geç Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Milli Savunma Üniversitesi’nin denetiminde ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı için yapılan başvurular 27 Şubat 2019 tarihi itibarıyla son buldu. ÖSYM’nin açıkladığı kılavuzda belirtilen tarih aralığında başvurularını tamamlayamayan askeri öğrenci adayları için MSÜ sınavına geç başvuru imkanı tanındı. Bununla birlikte MSÜ geç başvuru tarihinde ödenmesi gereken MSÜ sınav harcı için de farklılık söz konusu.

MSÜ Geç Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Milli Savunma Bakanlığına bağlı bir şekilde eğitim vermek üzere 2016 yılında kurulan ve bünyesinde Harp Okulları ile Astsubay Meslek Yüksekokullarını barındıran Milli Savunma Üniversitesi’nde eğitim görerek askeri kadrolarda görev yapmak amacı taşıyan adaylar için ÖSYM tarafından geçtiğimiz Ocak ayında başvuru kılavuzu yayımlanmıştı. Kılavuza göre adayların 16 Ocak ila 27 Şubat 2019 tarihleri arasında ÖSYM üzerinden sınav başvurularını tamamlamaları gerekiyordu. Fakat bu tarihler arasında başvurularını gerçekleştiremeyen adaylara MSÜ tarafından geç başvuru hakkı tanındı. Buna göre Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı’na henüz başvuru yapmamış olan adaylar, 7 Mart 2019 tarihinde başvuru yapabilecekler.

MSÜ Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı Geç Başvuru Ücreti Ne Kadar?

ÖSYM tarafından yayımlanan MSÜ Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı başvuru kılavuzuna göre MSÜ sınav harcı ücreti 96 TL olarak belirlenmiştir. 27 Şubat’a kadar başvurularını tamamlayamayıp ileri tarih başvurularından faydalanacak olan adayların ödemeleri gereken MSÜ geç başvuru ücreti ise 144 TL.

MSÜ Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarında eğitim görecek adayları belirlemek amacıyla uygulanan Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı 7 Nisan 2019 tarihinde gerçekleştirilecek. Bu tarihte sınava girip ilgili tercihleri için belirlenmiş puan türlerinde, belirlenen oranda başarı gösteren adaylar için bu sınavdan aldıkları puan, 2. seçim aşamalarına davet edilmeleri için bir basamak olarak nitelendiriliyor. Dolayısıyla bu sınavda başarı gösteren askeri öğrenci adaylarının Milli Savunma Üniversitesi’ne yerleşebilmeleri için önlerinde birkaç aşamadan oluşan bir süreç daha bulunuyor. Aday yerleştirme esaslarını kapsayan 2. seçim aşamalarında gözetilen koşulları sağlamayan adayların sınavda başarılı olmuş olsalar dahi elenmeleri söz konusu. Bu sebeple kılavuzu sınav başvurusu yapmadan önce kılavuzu titizlikle incelemekte fayda var.

MSÜ Geç Başvuru Tarihinde Yapılan Sınav Başvurularında Farklılık Var mı?

MSÜ geç başvuru tarihinde gerçekleştirilecek olan sınav başvurularının, normal dönemdeki başvurulardan herhangi bir farkı bulunmuyor. 7 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan başvuru işlemleri için de yine ÖSYM’nin aday başvuru ekranı olan https://ais.osym.gov.tr/ üzerinden başvuruların gerçekleştirilmesi mümkün.

MSÜ sınav başvurusunun nasıl yapıldığı ile alakalı detaylı bilgi almak için TIKLAYINIZ!

Bir önceki yazımız olan Milli Savunma Üniversitesi Nerede? Yerleşke Adres ve İletişim Bilgileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.