2019 Mayıs Celbi Askerlik Yerleri Açıklandı! Sorgulama Nasıl Yapılır?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

2019 Mayıs Celbi Askerlik Yerleri Açıklandı! Sorgulama Nasıl Yapılır?

2019 Mayıs Celbi Askerlik Yerleri Açıklandı! Sorgulama Nasıl Yapılır?

2019’un Mayıs ayında silah altına alınacak olan askerlik yükümlüleri tarafından, 2019 askerlik yerleri ne zaman belli olur sorusu araştırılmaya başlandı. Askere alımlarda her yıl belirli aylarda celp dönemleri söz konusudur. Gerekli koşulları sağlayan yükümlüler bu celp dönemlerinde askere giderler.

Her yıl 4 celp döneminde askere alım işlemleri gerçekleştirilir. Celp dönemleri için başvuru tarihleri de buna göre farklılık gösterir. Mayıs celbi için son başvuru tarihi, 28 Şubat 2019’dur. Bu tarihten sonra başvuru yapan yükümlüler, bir sonraki celp dönemi olan 2019 Ağustos celp döneminde askere gidebilirler. Peki 2019 Mayıs celbi askerlik yerleri belli oldu mu? Ne zaman belli olacak?

Mayıs Celbi Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

2019 Mayıs celbi askerlik yerleri, yani 99/2 tertip askerlik yerleri, 2019 Nisan ayının ikinci haftasında açıklanacak. Askerlik yerleri, e-Devlet sistemi üzerinden kimlik bilgileri ile giriş yapılarak sorgulanabilecek. Sorgulama ile birlikte sülüs, yani sevk kağıdı da sistemden çıktı olarak alınabilecek.

2019 Mayıs celbi askerlik yerleri e-Devlet sorgulama ekranı için TIKLAYINIZ!

2019 Mayıs Celbi Ne Zaman Askere Gidecek?

Mayıs ayında askere gidecek olanlar için bir başka merak konusu ise 2019 Mayıs’ın kaçında askere gidilecek sorusu. Celp dönemlerinde yükümlüler A ve B grubu olmak üzere iki grubu ayrılırlar. Gruplar, askerlik yerlerinin açıklanması ile birlikte belli olur. Yükümlülerin %90’ı A grubu, %10’u ise B grubunda yer alır. 2019 Mayıs celbi A grubunda askere gidecek olanlar, 3-8 Mayıs tarihleri arasında birliklerine teslim olacaklar.

B grubunda yer alanlar ise, 13-18 Haziran tarihleri arasında birliklerine teslim olacaklar. Teslim tarihleri, e-Devlet üzerinde yayımlanan sevk belgesinde yükümlülere bildirilir.

2019 Yılı Askerlik Celp Dönemleri İçin Son Başvuru Tarihleri

2019 yılında belirli koşulları sağlayan ve yaşı gelen yükümlüler, en yakın celp döneminde askere giderler. Bu yükümlüler dışında askerliğini tecil ettirip, tecilini bozanlar için ise son başvuru tarihleri bulunur. Son başvuru tarihleri, her celp dönemi için değişiklik gösterir.

  • Şubat celp döneminde askere gidecek olanlar için son başvuru tarihi: 30 Kasım 2018
  • Mayıs celp döneminde askere gidecek olanlar için son başvuru tarihi: 28 Şubat 2019
  • Ağustos celp döneminde askere gidecek olanlar için son başvuru tarihi: 31 Mayıs 2019
  • Kasım celp döneminde askere gidecek olanlar için son başvuru tarihi: 31 Ağustos 2019

2019 yılında tecilini bozup askere gidecek olan yükümlüler için belirlenen 4 celp dönemi vardır. Bu celp dönemleri dışında askere alım yapılmaz. İlgili celp döneminin son başvuru tarihinden sonra başvuru yapılması sonucunda, bir sonraki celp döneminde askere gidilir.

Bir önceki yazımız olan Adıyaman Askerlik Celp Dönemleri 2021 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.