2018 Ağustos Er Celbi Duyurusu - Sevk İşlemleri ve Yol, İaşe Bedelleri
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

2018 Ağustos Er Celbi Duyurusu – Sevk İşlemleri ve Yol, İaşe Bedelleri

2018 Ağustos Er Celbi Duyurusu – Sevk İşlemleri ve Yol, İaşe Bedelleri

Belirli periyotlarla her celp döneminden önce, ilgili celp döneminde askerlik görevini yerine getireceklere ilişkin tebliğ mahiyetinde duyuru yapılmaktadır. Tecil hakkı bulunmayan ya da mevcut tecilini bozdurup askere gideceklerin bu duyuruları takip etmeleri gerekir.

2018 yılının Ağustos celp döneminde silah altına girecek er statülü yükümlülerin sevk ve celp işlemleriyle alakalı hususlar, Askerlik Kanununun 45. maddesi uyarınca açıkça belirtilmiştir. Milli Savunma Bakanlığının Askeralma Genel Müdürlüğü tarafından Ağustos 2018 celp dönemine ilişkin yapılan duyuru aşağıdaki gibidir.

Ağustos 2018 Celp Döneminde Kimler Askere Gidecek?

 • 1998 yılında ve daha öncesinde doğmuş, işleme tabi er statüsündeki askerlik yükümlülerinden kayıtlı oldukları askerlik şubesinin genel celp dönemi 2018’in Ağustos’una denk gelenler
 • Celp dönemi Ağustos 2018’e denk gelmediği halde bu dönemde askerlik vecibesini yerine getirmek isteyenlerden bu dönemde askerlik yapmaya uygun bulunanlar,
 • Kanuni sebepler gerekçesiyle askerlik tecili bulunan ancak tecil şartlarının yitirilmesinden ötürü Ağustos 2018 celp döneminde askerlik görevine tabi olanların sevkleri yapılacaktır.

98/4 Kasım Celbi Duyurusu Yapıldı [Güncel]

Askerlik ile ilgili kuralların düzenlendiği 1111 Sayılı Askerlik Kanunu’na göre 2018 yılının Kasım ayı içerisinde askere gidecek olan yükümlüler için er celbi duyurusu yapıldı. Asker alma duyurusu Milli Savunma Bakanlığına bağlı olan Askeralma Genel Müdürlüğü tarafından yapılırken, sevke tabi olan yükümlüler celp bilgilerine e-devlet üzerinden ulaşabilecekler. Askerlik görevini yerine getirmek isteyen vatandaşların yayımlanan duyurular doğrultusunda hareket ederek ne zaman birliklerine katılmaları gerektiğini bilmeleri şart.

98/4 Kasım celbi ne zaman askere gidecek, öğrenmek için TIKLAYINIZ!

Sevk Evrakı Nasıl Alınır?

Askerlik sevkine tabi tutulmuş olan yükümlülerin; hangi sınıfa ve eğitim merkezine sevk edileceklerini ilgili askerlik şubelerinden ya da e-devlet üzerinden 9 Temmuz 2018 tarihi itibarıyla öğrenebilmeleri mümkün. Askerlik şubelerinden sevk evrakının alınabilmesi için adayların nüfus cüzdanlarını ibraz etmek suretiyle ilgili şubelere başvuru yapmaları gerekiyor.

Sevk İşlemleri Ne Zaman Yaptırılacak?

Ağustos 2018 celp döneminde sevke tabi er statüsündeki askerlik yükümlüleri sevk işlemlerini;

 • 1. grupta yer alıyorlarsa;
  • Askerlik şubelerinden 9 – 27 Temmuz tarihleri arasında,
  • E-devlet kanalı aracılığıyla ise 9 – 26 Temmuz tarihleri arasında yaptırabilecekler.
 • 2. grupta yer alıyorlarsa;
  • Askerlik şubelerinden 1 – 11 Eylül tarihleri arasında,
  • E-devlet kanalı aracılığıyla 1 – 10 Eylül tarihleri arasında yaptırabilecekler.

Yol ve İaşe Bedelleri Nasıl Temin Edilir?

Sevk evrakı eline ulaşmış askerlik yükümlüleri yol ve iaşe bedellerinin temini için nüfus cüzdanı ibrazı koşuluyla herhangi bir PTT şubesine gidebilir ya da PTT Kart aracılığıyla Pttmatiklerden işlemlerini daha hızlı bir şekilde halledebilir.

Kimler Bakaya İşlemine Tabi Tutulacak?

Yukarıda da belirtildiği üzere 1. grupta yer alıp 27 Temmuz 2018 tarihinin bitimine, 2. grupta yer alıp 11 Eylül 2018 tarihinin bitimine kadar sevk işlemlerini yaptırmamış olanlar bakaya statüsünde değerlendirilecektir. Aynı şekilde sevk evrakını aldığı halde kendisine tanınmış olan yol süresinin bitimine kadar birliğine katılmamış olanlar da bakaya işlemine tabi olacaktır.

2019 Yılı Askerlik Celp Dönemleri Belli Oldu!

2019 yılında askere gidecek yükümlülerin nüfusa kayıtlı olduğu il ve ilçelere göre hangi celp döneminde silah altına girecekleri aşağıda bağlantıdan öğrenilebilir.

Nüfusa kayıtlı olduğunuz il ve ilçeye göre celp döneminizi öğrenmek için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.