Bilgi

1998 Doğumluların Askerlik İşlemleri

1998 Doğumluların Askerlik İşlemleri

Askerlik çağına gelmiş ve askere gidecek olan adaylarının yaklaşık olarak 1 sene önceden yapmaları gereken askerlik başvurusu için evlerine gelmesi gereken belgeler bazı durumlarda adayların adreslerine gelmeyebiliyor. Bu nedenle asker adayları ceza almamak için askerlik şubelerine müracaat etmeli ve askerlik yoklama ya da muayene işlemlerini kendileri başlatması gerekmektedir.Askerlik yoklama konusunda gerekli olan evrakların gelmesini beklemeden […]

Askerlik çağına gelmiş ve askere gidecek olan adaylarının yaklaşık olarak 1 sene önceden yapmaları gereken askerlik başvurusu için evlerine gelmesi gereken belgeler bazı durumlarda adayların adreslerine gelmeyebiliyor. Bu nedenle asker adayları ceza almamak için askerlik şubelerine müracaat etmeli ve askerlik yoklama ya da muayene işlemlerini kendileri başlatması gerekmektedir.Askerlik yoklama konusunda gerekli olan evrakların gelmesini beklemeden askerlik şubesine giderek yoklama işlemlerini anında başlatabilirsiniz.Askerlik işlemlerini başlatmak için evrakların eve gelmesini beklemenize gerek kalmamaktadır. Dilerseniz muhtarlığa giderek sevk kağıdınızın gelip gelmediğini kolayca öğrenebilirsiniz.

— 1998yılında doğan kişilerin askerlikle ilgili yükümlülükleri Ocak 2017 yılında başlayacaktır.

— 1998 yılındadoğan erkekler 2017 yılında muayenelerini olmakta ve 2018 tarihinde ise askere gideceklerdir.

İlk Yapılan Yoklama

1998 yılında doğan kişilerin nüfus belgelerin bulunan bilgileri içeren ilk yoklama çizelgesi ise1–30 Nisan tarihleri arasında gelmektedir.Nüfus cüzdanında kayıtlı olunan şehrin köy ya da mahalle muhtarlıklarında askerlik şubelerinde askıya getirilerekilan edilmektedir.

Askerlik Muayene Sorgulama

----

Askerlik sorgulama koşullarından bir tanesi askere sevk edilmeden önce muayenenin yapılmasıdır. Asker adayları ilk olarak muayene işlemine tabi tutulmaktadır. Askere hazırlanan erkek adaylar askerlik işlemlerini başlatmak için muayene olmaları gerekmektedir. Askerlik yapmaya elverişli olup olmadıkları yapılacak olan sağlık kontrollerinden sonra anlaşılmaktadır.

Kanunun emrettiği şekildeadayların sağlık muayeneleri, askerlik şubesinde yapılabilir.Bu konuda öncelik isekayıtlı bulunduğu aile hekimi tarafından yapılmasıdır. Aile hekimi bulunmuyorsa en yakın resmi sivil sağlık kuruluşunda sağlık muayenesi olabilmektedir.

Askerlik çağı gelmiş erkek adaylar, yoklamaları sonucunda askerlik durumuna elverişli olanlar ve olmayanlar olarak iki gruba ayrılmaktadır. Yoklamada hastalıkları tam olarak anlaşılamayan kişiler, sevki sırasında rahatsızlıklarını beyan ederek tekrardan muayene olabilmektedir.

Yoklama İçin Gereken Belgeler

Nüfus Cüzdanı

Öğrenim durumunu gösterenbelgelerin aslı

Eğer alındıysa sürücü belgesi

Daha önceki zamanlardageçirilen hastalıklara ait belge ya da raporlar

Verem Savaş Dispanserinden alınacak tarama sonuç belgesini askerlik adaylarının yanında getirmesi gerekmektedir.

Bu şanlı hizmete nail olduğunuz için sizleri şimdiden tebrik ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Askerliğim Tecil Edildi Mi ? başlıklı makalemizde Askerlik Tecil Ettirme, Askerlik Tecil İçin Gerekli Belgeler ve Askerlik Tecil Şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM